پروژه های عظیم در ترکیه، شکوفایی مالیه اسلامی را تقویت می کند

استانبول – روزنامه حریت: مقامات می گویند، پروژه های زیربنایی بزرگ در ترکیه برای بهره مند شدن از ساختار مالی اسلامی آماده هستند. این می تواند بخش مالی اسلامی را که در دهه گذشته روبه رشد بوده تقویت کند.

مقامات ارشد بازار سرمایه کشور ترکیه گفته اند، سرمایه گذاری در زیرساخت های بزرگ ترکیه می تواند بخش مالیه اسلامی این کشور را  که قبلا شاهد شکوفایی بوده تقویت کند.

 

ابراهیم تورهان، رئیس هیئت مدیره بورس استانبول دیروز در گفتگوی خود با آژانس خبری مالیه اسلامی گفت: "ابزارهای مالی اسلامی می تواند از تامین سرمایه گرفته تا سرمایه گذاری در کلان پروژه های ترکیه مثل پل، فرودگاه و پروژه کانال استانبول بهره ببرد. این پروژه ها سازگار با ساختار تامین مالی اسلامی است."

 

وحدالدین ارتاش ، رئیس شورای بازار سرمایه، نیز گفت که آنها "باور دارند" صکوک بخش خصوصی، که نوعی اوراق بهادار اسلامی، و نیازهای صادراتی به دلیل وجود سرمایه گذاری های زیربنایی بزرگ در برنامه، بیش تر افزایش خواهند یافت.

 

در حال حاضر، صادرات صکوک توسط خزانه داری بیش از 5 میلیارد دلار بوده، که در همین زمان بخش خصوصی نیز بیش از 1.5 میلیارد دلار صادرات داشته است.

 

در طی این مراسم، مسوولین بانک آسیا گفتند: با برنامه ریزی، صکوک بیشتری به ارزش حداقل 125 میلیون لیره ترکیه تا پیش از پایان سال جاری صادر شده است، در حالی که مسوولین بانک البرکت ترکیه، صادرات بیش از 200 میلیون دلار صکوک در سه ماهه پایانی سال و یا اوایل سال آینده را مد نظر دارند.

 

ارتاش تاکید کرد در 10 سال گذشته، بانکداری بدون بهره، حدود 15 درصد رشد داشته و تعداد کشورهایی که بتوان در آن ها نهادهای مالی فعال منطبق با قوانین مالی اسلامی را یافت از 70 کشور فراتر رفته است. " او گفت " انتظار می رود گردش مالی بانکداری بدون بهره به بیش از 1.9 تریلیون دلار تا پایان امسال برسد"

 

مالیه اسلامی در زمان بحران مالی که موجب شک و تردید نسبت به بانکداری مبتنی بر بهره شد به عنوان یک پناهگاه امن رشد کرد.

 

تامین منابع مالی جایگزین

 

طبق نظر مقامات ارشد تنظیم کننده بازار سرمایه، این ابزارهای سازگار با اسلام "نه تنها به دلیل مطبوع و یا مذهبی بودن، ارزشمند هستند،" بلکه "محصولات جایگزین با تکیه بر یک اساس قوی مالی هستند."

 

ابزارهای مالی بدون بهره به تلاش ترکیه برای تبدیل استانبول به یک مرکز مالی جهانی نیز اهمیت زیادی بخشیده است. ارتاش گفت: "ما می بینیم که یک مازاد سرمایه قابل توجهی در کشورهای دوست و همسایه ما در خلیج فارس و در آسیا وجود دارد  و صاحبان این پول ها، سرمایه گذاری  مالی بدون بهره را ترجیح می دهند تا بتوانند با خیال راحت سرمایه گذاری کنند."

 

تورهان رئیس بورس استانبول همچنین اعلام کرد که آنها در حال برنامه ریزی برای تاسیس مرکز تحقیقات و توسعه مطالعات تامین منابع مالی اسلامی، با حمایت وزارت خزانه داری و بانک جهانی هستند.

 

در ماه فوریه، دولت استفاده از روش های مالی اسلامی را گسترش داد. مقررات جدیدی ارائه کرد تا راه برای بانک های اسلامی جهت تاسیس صندوق های بازنشستگی بدون بهره باز شود و اخیرا آنها را قادر ساخته تا با ابزارهای مالی بدون بهره در صندوق های بازنشستگی خصوصی سرمایه گذاری کنند.

 

ارتاش در طول همان رویداد گفت: "تا امروز تعداد سرمایه گذاران در این نوع صندوق ها [بدون بهره] از 400 هزار نفر فراتر رفته است، در حالی که میزان سرمایه صندوق به بیش از 175 میلیون دلار رسیده است".

 

منبع
استانبول – روزنامه حریت: مقامات می گویند، پروژه های زیربنایی بزرگ در ترکیه برای بهره مند شدن از ساختار مالی اسلامی آماده هستند. این می تواند بخش مالی اسلامی را که در دهه گذشته روبه رشد بوده تقویت کند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.