واتیکان خواستار تحقیق درباره ممنوعیت ذبح شرعی در لهستان شد

در پی دیدار با رهبران یهودی جهان، پاپ فرانسیس پس از دریافت شکایاتی از سوی مسلمانان این کشور و اقلیت های یهودی مبنی بر اثرات گسترده ممنوعیت اخیر ذبح شرعی در لهستان خواستار رسیدگی به این موضوع شده است.

به گزارش مطبوعات یهودی اروپا  روز سه شنبه سوم سپتامبر ، کنگره ی جهانی یهود پس از این دیدار اظهار داشت ” پاپ بطور ویژه نسبت به ممنوعیت ذبح شرعی در لهستان ابراز نگرانی نموده است”. وی به کاردینال کورت کخ، رئیس کمسیون روابط با یهودیان واتیکان دستور داد تا در اوایل هفته آینده میزبان یک جلسه پیگیری به منظور تحقیق و بررسی در این خصوص باشد.

 

ذبح شرعی در لهستان از اول ژانویه پس از آنکه دادگاه قانون اساسی آنرا مغایر با قانون حقوق حیوانات تشخیص داد ممنوع شد. برای فرونشاندن خشم مسلمانان و اقلیت های یهودی، رأیی در ماه جولای صادر شد که به موجب آن لایحه پیشنهادی دولت در ماه دسامبر گذشته لغو گردید. پس از اعتراض گروه های مدافع حقوق حیوانات که ذبح شرعی را متناقض با رفاه حیوانات در قانون لهستان می دانستند، دادگاه قانون اساسی در نوامبر 2012 ممنوعیت این کشتار را اعلام نمود. دادگاه قانون اساسی ابراز داشت این اقدام مغایر با قوانین لهستان است که اجازه دهد بدون بی حس نمودن، گلوی حیوانات بریده شود تا از شدت خونریزی بمیرند.

 

تمجید و تقدیر

رهبر کنگره جهانی یهودیان، تلاش های پاپ در جهت کاهش این مشکل را مورد ستایش قرار داد. به گفته کنگره جهانی یهودیان “رهبری پاپها در طول پنج دهه گذشته برای غلبه بر بسیاری از تعصبات کمک کرده است.” و در ادامه گفت: “این مسئله این امکان را برای ما فراهم می کند تا با همکاری یکدیگر در دفاع از آزادی مذهب در برابر تهدیدات و اثرات مخرب بر جامعه دفاع کنیم.

 

طبق شریعت اسلام و یهود، حیوانات با چاقویی تیز کشته می شوند. مفهوم حلال که در عربی به معنی مباح و جایز است، طبق احادیث در مورد غذا و خوراک به کار می رود. مسلمانان تنها می توانند از گوشت احشامی تناول کنند که با چاقویی تیز از ناحیه گردن و با ذکر نام الله ، که کلمه ای عربی به معنی خدا است ، کشته شده باشند. علمای مسلمان بر این عقیده اند که شریعت، قانون رحمت الهی است که باید در مورد تمام مخلوقات خداوند از جمله حیوانات اعمال شود. اسلام همچنین جزئیاتی درباره اجتناب از هر گونه درد غیر ضروری دارد.

 

براساس برآورد کنگره ی یهودیان اروپا و وزارت امور خارجه ایالات متحده، کشور لهستان درحدود شش هزار یهودی و بیست و پنج هزار مسلمان دارد.

 

این تصمیم همچنین برای صنعت صادرات لهستان خبر بدی محسوب می شود. لهستان دارای 29 کشتارگاه است که با بکارگیری 4 هزار نفر به ذبح شرعی می پردازد. ارزش صادرات این صنعت 250 میلیون دلار است.

 

منبع
در پی دیدار با رهبران یهودی جهان، پاپ فرانسیس پس از دریافت شکایاتی از سوی مسلمانان این کشور و اقلیت های یهودی مبنی بر اثرات گسترده ممنوعیت اخیر ذبح شرعی در لهستان خواستار رسیدگی به این موضوع شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.