چه مواردی در تریبون‌هایی چون نماز جمعه، نباید مطرح شوند؟

هر چند خطیبانی چون خطیبان نمازجمعه دستورالعمل‌های خاص خود را دارا هستند و بر اساسِ موازینِ خاصی صحبت می‌کنند، اما گاهی هم اتفاق افتاده است که این صحبت‌ها خبرساز یا «جریان‌ساز» شده اند.

موضوع بحث:
خطیبان تریبون‌هایی همچون نماز جمعه، چه صحبت‌هایی را نباید مطرح کنند؟

 
بارها اتفاق افتاده است که خطیبی، در تریبونی (مانند نماز جمعه) مسائلی را مطرح می‌کند که بعد از آن خبرساز می‌شود. گاهی اوقات، شخصیت‌های سیاسی (مانند ریاست جمهوری) در فضای بین‌المللی باید پاسخ‌گوی این سخنان باشند و گاهی اوقات، آن صحبت‌ها باعث ایجاد تشنج در جامعه می‌شود. 
 
هر چند خطیبانی چون خطیبان نمازجمعه دستورالعمل‌های خاص خود را دارا هستند و بر اساسِ موازینِ خاصی صحبت می‌کنند، اما گاهی هم اتفاق افتاده است که این صحبت‌ها خبرساز یا «جریان‌ساز» شده اند. علاوه بر نماز جمعه، تریبون‌هایی که شخصیت‌های سیاسی و غیرسیاسی نیز برپا می‌کنند، به همین منوال دنبال می‌شود. به طورِ مثال، گاهی شخصیتی که هیچ ارتباطی با فضای سیاسی ندارد (به طور مثال یک مداح)، حرف‌های سیاسی‌ یا فرهنگی‌ای می‌زند که در حیطه‌ی تخصص او نیست و یا آگاهی چندانی از آن ندارد. 
 
با این حال، مسائل پیچیده‌تر از این حرف‌ها است. سوال این است که آیا اگر شخصی از نکته‌ای آگاه شد، صداقت را باید فدای مصلحت کند و یا این که اخلاق‌مدارانه بر صداقت پافشاری کند و آن‌چیزی که به زعم خودش بایست بگوید را بگوید؟ 
 
بدین جهت، بایست اندیشید و تعمق کرد که آیا هر کسی، به صرافتِ آن‌که تریبیونی در اختیار دارد می‌تواند هر حرفی را بزند؟ و اگر نمی‌تواند، چه سخنانی را نباید بر زبان بیاورد؟ چه چیزهایی در تریبون‌های عمومی‌ای مانند نماز جمعه ممنوع است؟ آیا هر مداحی می‌تواند از هر سخنی در منبرِ عزا سخن براند؟ چه خطوط قرمز و یا آزادی‌هایی برای این افراد می‌توان تصور کرد؟ 
 
دین‌آنلاین در نظر دارد با انتشار به موقع نظرات و تحلیل‌های شما مخاطبان گرامی، در شکل‌گیری گفت‌وگویی منطقی و مستدل میان مخاطبان خود، همت کند.هر چند خطیبانی چون خطیبان نمازجمعه دستورالعمل‌های خاص خود را دارا هستند و بر اساسِ موازینِ خاصی صحبت می‌کنند، اما گاهی هم اتفاق افتاده است که این صحبت‌ها خبرساز یا «جریان‌ساز» شده اند.تریبون پنجم

مطالب مرتبط
منتشرشده: 17
 1. عبدالله اسلامی

  خطیب باید چیزی را بگوید که به حال عموم مردم مسلمان که در بارگاه الهی مکلفند مفید باشد، نه آنکه سخنان یک گروه یا جناح سیاسی را فرافکنی کند و به دیگران واگوید.

 2. نعیمه

  خطیب باید از چیزهایی سخن بگوید که وحدت امت را زیاد کند.

 3. رضا استادی

  قطعا خطیب باید در نظر مردم از بالاترین جایگاه برخوردار باشد و با سخنانش آرامش به جامعه بازگردد.

 4. محتسب

  الان که فرقی نمی کنه! همه امام جمعه ها باید از روی نوشته چیز بگویند.

 5. امیدوار

  اتفاقا خطیب باید انقلابی باشد نه مصلحت اندیش. مسئله این است که امام جمعه باید آزادی عمل همراه با حق دفاع از گفته اش داشته باشد و در صورتی که کسی از او شکایت کند بتواند پاسخگو باشد.

 6. اسماعیل موسوی

  باید در بیان مسائل سیاسی داخلی و بین المللی با ممطالعه و مشورت حرف بزنند. الان پاپ برای سخنرانی اش از مشورت با دبیپلماتها استفاده می کند. امروز شنیدم آقای نکونام امام جمعه لرستان به پاپ به دلیل سکوتش در قبال مسئله سوریه اعتراض کرده. این در حالیه که پاپ همه مردم رو به روزه داری فراخونده

 7. محسن طاهری

  انصافا نماز جمعه جایی است برای شکل دادن امت واحده. حال اگر امام بیاید حرفهای تفرقه افکن بزند دیگر امیدی به تاثیرگذاری این نماز جمعه ها نمی رود.

 8. موحدیان

  من اعتقادم اینه که باید بین سیاست اسلامی که نظرش بلنده با سیاست حزبی که نظرش کوتاهی فرق بگذارند و به این دومی اصلا نزدیک نشند.

 9. امين

  یادم می آید که حضرت آیت الله جوادی آملی در یکی از شهرستان ها درباره امام و امامت جمعه صحبت می کردند و ا ز امام جمعه تعبیر به پدر شهر می کردند. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

 10. طباطبایی

  لطفا راههای ارتباط و ارسال مقاله به سایت را نیز اعلام فرمایید. با تشکر

  ——
  [دین‌آنلاین:‌
  شما می‌توانید از گزینه‌ی تماس با ما که در بالای سایت (در کنار باکس جستجو) قرار دارد استفاده فرمایید.
  با تشکر از لطف و عنایتِ شما]

 11. رضا

  سلامسایت فید خوان نداره؟

 12. آرش

  شعار مرگ بر هر کشوری باید حذف گردد کلا .

 13. علی

  به نظرم چهره مهربانی اسلام را هم باید نشان داد. ما که هر چی از بعضی خطبای تهران دیدیم فقط گیر دادن و نمایش اسلام قهر و عصبانیت بود

 14. زیتون

  سلام ایه 103تا 105سوره آل عمران که درباره وحدت وامربه معروف ونقد قدرت است باید درنمازجمعه عملیاتی شود که متاسفانه برخی ائمه جمعه که گرایش به جبهه پایداری دارند مثل احمدجنتی و سیداحمدخاتمی وصدیقی وعلم الهدی یعنی با انجمن حجتیه که بفرموده امام کارشان اختلاف افکندن است پالوده میخورند (تعبیرپالوده از سردار محسن رشید)عامل منکر وایجاد اختلاف هستند وتنفر نسبت به نمازجمعه درمردم ایجاد می کنند زمان دفاع مقدس درجبهه خطبه های نمازجمعه تهران که پخش می شد ما نماز مغرب را به جماعت می خواندیم میفرفتیم خطبه ها را گوش می کردیم نماز عشاء را فردی می خواندیم بعد اما الان تا تلوزیون امام جمعه ای را نشان میدهد به سرعت برق کانال را تغییرمی دهیم خوب ها هم بقیه ائمه جمعه منحرف را امربه معروف نور ندارند وخدا به فضل خودش نفوذکلام را ازانها گرفته است امام علی :اگرامربه معروف نکنید اشرار برشما مسلط می شوند “که می بینیم چه زود فرموده امام محقق می شود که مراقب باشید چشمتان را باز نکنید ببیند انجمن حجتیه همه چیزتان را نابودکرده است “انها با پروروئی تمام درحرم حضرت معصومه به رئیس مجلس کتک میزنند به رفسنجانی وعلامه جوادی املی و ناطق نوری اهانت میکنند به دکترروحانی اهانت می کنند سالگرد امام را به اغتشاش می کشند درراهپیمائی ها شعارهای انحرافی میدهند حتی راه پیمائی های بعداز جمعه ووو

 15. مهدی

  نماز جمعه باید وحدت بخش همه جناحها باشد نه اینکه تریبون جریان خاصی باشد. اخلاق باید بیش از همه چیز در آن نمود داشته باشد

 16. طلبه روشنفکر

  اگر نماز جمعه نبود، کشور هم نبود! نماز جمعه یعنی هر هفته طرفدارای پر و پا قرص جمهوری اسلامی، دور هم جمع بشن برای اینکه انرژی بگیرن تا در برابر توطئه ها پایداری کنند. من خودم هر هفته میرم نماز جمعه، ولی راستش متوسط سن مستمعین بالای پنجاهه! خطیب جمعه باید جوانان رو جذب کنه، نه اینکه یه عده نسل اول انقلاب رو به زور هم که شده پای تریبون نگهداره. خطیب جمعه باید ملجأ و ملاذ مردم شهر باشه، نه اینکه مثل بعضی از خطبای جمعه، فقط روز جمعه تو اون شهر حاضر بشه و بقیه هفته هم بره قم برای تحصیل و تدریس و تحقیق! خطیب جمعه باید مشکلات مردم رو صریح به گوش مسئولین برسونه، چون حزب اللهی ها دلشون به همین نماز جمعه خوشه. یکی از بهترین خطیب جمعه هایی که دیدم، خطیب جمعه منطقه غرب تهرانه (منطقه کَن و حومه). باید ببینید که چقدر صریح و شفاف صحبت می کنه و مطالبات مردم رو به گوش مسئولین میرسونه. در پایان، خطیب جمعه نباید مناسبت های هفته رو برا مردم لیست کنه! مردم دردشون این چیزا نیست. خلاصه: اگه خطبای جمعه بشینند با جوانان و دانشجویان هم صحبت یشن، حتما خطبه های نماز جمعه شون تغییر پیدا می کنه! البته اگه من هم هر هفته یه عده پیرمرد پای منبرم می نشستن، خود به خود سبک علمایی می گرفتم و جوانان رو از یاد می بردم! طبیعیه دیگه! نیست؟

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.