دولت مصر تصمیمی برای انحلال اخوان المسلمین ندارد

دولت مصر گزارش رسانه های این کشور را مبنی بر این که دولت برای انحلال قانونی اخوان‌المسلمین اقداماتی به جریان انداخته، تکذیب کرده است.

رسانه های مصر به نقل از سخنگوی وزارت همبستگی اجتماعی این کشور گفته بودند که دولت در تلاش است تا اخوان‌المسلمین را به عنوان یک سازمان غیر دولتی، غیرقانونی اعلام کند.

اما سخنگوی دفتر نخست وزیر مصر به بی‌بی‌سی گفته است که وزارت همبستگی اجتماعی تصمیمی در این مورد نگرفته است.

از اوایل ماه ژوئیه که محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر در پی ماه‌ها اعتراض با کودتای ارتش از قدرت برکنار شد، دولت این کشور تلاش‌هایی را برای غیرقانونی اعلام کردن فعالیت های اخوان‌المسلمین آغاز کرده است.

تاکنون ده‌ها نفر از مقامات ارشد اخوان‌المسلمین از جمله محمد بدیع، رهبر آن به اتهام تحریک مردم به اعمال خشونت بازداشت شده اند.

در پی برکناری آقای مرسی، صدها نفر از هواداران او که اکثر آن ها از اعضای اخوان‌المسلمین هستند، در جریان درگیری با نیروهای نظامی در این کشور کشته شدند.

اخوان المسلمین در سال ۱۹۵۴ رسما توسط مقامات نظامی مصر منحل شد. اما این حزب بار دیگر در اوایل سال جاری به عنوان سازمانی غیردولتی به ثبت رسید.

اخوان‌المسلمین همچنین رسما حزب آزادی و عدالت را به عنوان شاخه سیاسی خود در سال ۲۰۱۱ میلادی و در پی انقلاب مردمی مصر در این کشور ایجاد کرد.

محمد مرسی رهبر این حزب توانست در جریان انتخاباتی که در سال ۲۰۱۲ میلادی در این کشور برگزار شد، به عنوان اولین رئیس جمهور پس از سقوط حکومت حسنی مبارک به قدرت برسد.

منبع: بی بی سی
دولت مصر گزارش رسانه های این کشور را مبنی بر این که دولت برای انحلال قانونی اخوان‌المسلمین اقداماتی به جریان انداخته، تکذیب کرده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.