پاپ یک دیپلمات کهنه کار را به عنوان دستیار ارشد تعیین کرد/ تغییر لحن در واتیکان

یکی از مخرب ترین رسوایی ها که به واتیکان تحت برتونه ضربه زد “واتی لیکس” بود که در آن پیشکار بندیکت، اسنادی را که حاوی ادعای فساد بود از دفتر پاپ به سرقت برد و آنها را برای رسانه ها فاش کرد که همزمان شد با جنجال و هیاهو در بانک واتیکان، که قضات دادگاه های ایتالیایی در حال تحقیق اتهام پول شویی هستند.

 

(رویترز) – پاپ فرانسیس روز شنبه با تعیین یک دیپلمات کهنه کار به عنوان وزیر امور خارجه، که غالبا نقش "معاون پاپ" را دارد. حال و هوای تازه ای را به واتیکان به ستوه آمده از رسوایی بخشید.

 

انتصاب اسقف اعظم پیترو پارولین، پایانی بر دوران کاردینال تارچیسیو برتونه بود، که به طور گسترده ای به خاطر ناکامی در جلوگیری از رسوایی های اخلاقی و مالی که مشخصه ی حاکمیت هشت ساله پاپ سابق بود، و در ماه فوریه استعفا داد، مقصر شناخته شد.

 

پارولین، ایتالیایی 58 ساله که مانند فرانسیس، با زندگی مقتصد و ساده شناخته می شود، در حال حاضر سفیر واتیکان در ونزوئلا است.

 

تعیین یک وزیر امور خارجه جدید – که به عنوان نخست وزیر پاپ و دستیار ارشد عمل می کند – مهم ترین انتصاب توسط فرانسیس از زمان انتخاب او در ماه مارس است.

 

اگر چه او هیچ قدرتی برای حکمرانی در مورد مسائل اعتقادی ندارد اما زمانی که پاپ بیمار شود، وزیر امور خارجه به جای او قرار می گیرد. او سازمان اداری مرکزی واتیکان، معروف به کوریا، تاثیر می گذارد و در همه کارها، از امور مالی و انتصاب اسقف ها گرفته تا روابط دیپلماتیک با بیش از 170 کشور جهان دخالت دارد.

 

برتونه ی 79 ساله، که وزیر امور خارجه برای تقریبا تمام دوره ی بندیکت بود، متهم است به این که به اندازه ی کافی مراقب کوریا نبوده است که برخی از اعضای آن به فساد و پارتی بازی متهم شده اند.

 

یکی از مخرب ترین رسوایی ها که به واتیکان تحت برتونه ضربه زد "واتی لیکس" بود که در آن پیشکار بندیکت، اسنادی را که حاوی ادعای فساد بود از دفتر پاپ به سرقت برد و آنها را برای رسانه ها فاش کرد که همزمان شد با جنجال و هیاهو در بانک واتیکان، که قضات دادگاه های ایتالیایی در حال تحقیق اتهام پول شویی هستند.

 

اتوره گوتی تدسچی (رئیس سابق این بانک، به برتونه نزدیک بود.هیئت مدیره ی بانک، که رسما به عنوان موسسه ی امور دین شناخته می شود (IOR)، در سال گذشته گوتی تدسچی را، که به گفته ی آن ها بی کفایت بود، برکنار کردند. گوتی تدسچی عقیده دارد به این دلیل از بانک اخراج شده است که در صدد شفاف‌سازی فعالیت بانک بود. 

 

انتصاب روز شنبه حرکت چهارم پاپ در ترمیم اساسی دولت مرکزی واتیکان بود.

 

یک ماه پس از انتخاب ، او یک هیئت مشورتی متشکل از هشت کاردینال را تعیین کرد تا در اداره ی 1.2 میلیارد عضو کلیسای کاتولیک روم و اصلاح کوریا به او کمک کنند.

 

او همچنین کمیسیونی برای ارائه ی مشورت به او جهت چگونگی اصلاح بانک واتیکان تاسیس کرد؛ دستور داد نظارت فشرده تری براین موسسه ی مالی اعمال شود و کمیسیون سومی متشکل از کارشناسان خارجی را تشکیل داد تا او را در امور اقتصادی، بهبود شفافیت و اجرای اصول حسابداری راهنمایی کنند.

 

پارولین به مدت هفت سال تا سال 2009 معاون وزیر امور خارجه واتیکان بود. او همچنین در نیجریه و مکزیک خدمت کرده است.

 
یکی از مخرب ترین رسوایی ها که به واتیکان تحت برتونه ضربه زد “واتی لیکس” بود که در آن پیشکار بندیکت، اسنادی را که حاوی ادعای فساد بود از دفتر پاپ به سرقت برد و آنها را برای رسانه ها فاش کرد که همزمان شد با جنجال و هیاهو در بانک واتیکان، که قضات دادگاه های ایتالیایی در حال تحقیق اتهام پول شویی هستند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.