علمای اسلام در نیجریه به اعتدال به عنوان ابزاری موثر برای صلح و امنیت توصیه کردند

تروریسم ربطی به اسلام ندارد. اسلام، تروریسم را تقبیح و محکوم می کند. طبق قرآن، هر گروه تروریستی و یا هر کسی که با تروریسم یا هرگونه اغتشاش گری ارتباط دارد باید دستگیر، محاکمه و مجازات شود. بر اساس آیات قرآن، در آخرت نیز این مجازات ادامه خواهد داشت

 

 

نوشته اولوواتوینمالک

 

علمای مسلمان نیجریه ملزم شده اند که تحمل و مدارا با مذاهب دیگر را ترویج کرده به آن عمل کنند تا هم زیستی صلح آمیز بین مسلمانان و غیر مسلمانان عملی شود، چرا که این امر برتری اسلام را بر دیگران نشان خواهد داد.

 

این توصیه را پرفسور زکریا اوسنی، سرگروه زبان عربی دانشگاه ایلورین، در طول سخنرانی ای مطرح کرد که در کنفرانس سالانه ی آموزش/مسابقات حفظ قرآن صورت گرفت. این کنفرانس/مسابقه توسط ریاست امور اسلامی ارتش نیجریه سازماندهی و در قرارگاه فرماندهی لشکر دوم، اردوگاه ادکونله فاجویی در عبادان برگزار شد.

 

پرفسور اوسنی در مقاله ی خود با عنوان “اعتدال، ابزار موثر رهبران مذهبی به منظور ایجاد صلح، امنیت و پیشرفت پایدار در نیجریه” که در این کنفرانس ارائه شد، به علمای اسلامی توصیه کرد تا در گفتار و اعمال خود اعتدال را رعایت کنند، و از این مساله آگاه باشند که اعتدال، عدالت و انصاف پایه های اصلی دین اسلام است.

 

پرفسور اوسنی سخنران این کنفرانس، که امام جماعت و مشاور شهر اوچی ایالت ادو، نیز می باشد، به این نکته اشاره کرد که علما باید به دنبال دانش باشند و یادداشت ها و نکات خود را با دیگر علما مقایسه کنند تا پیام الهی را به قدر کافی به مردم منتقل کنند، چرا که این گونه نیست که هر تفسیری که میخوانند درست باشد.

 

او در ادامه اظهار داشت علمای اسلامی باید نسبت به این نکته آگاه باشند که هیچ انسانی نمی تواند نیجریه را به کشوری تک مذهبی مبدل سازد، و این که مسلمانان به خوبی آگاهند که بر اساس آیه ی 99 سوره ی یونس، اگر خدای تو در مشیت ازلی می خواست اهل زمین همه یکسر ایمان می آوردند.

 

دکتر کمیل اولوسو، به نمایندگی از طرف الحاجی سعد ابوبکر، سلطان منطقه ی سوکوتو و رئیس شورای عالی امور اسلامی نیجریه، گفت رهبران مذهبی باید حاکمیت صلح را در جامعه تضمین کنند چرا که هم قرآن و هم انجیل بر صلح، عشق و صمیمت تاکید دارند.

 

دکتر اولوسو اذعان کرد « هر دو دین در هر امری بر این مساله تاکید دارند که همه ی انسان ها از نسل حضرت آدم و حوا هستند. مسیحیت و اسلام هر دو مذاهب یکتاپرستی هستند که موجب می شود چونان دوقلوهای به هم چسبیده رفتار کنیم. او گفت نباید بین مسلمانان و مسیحیان مشکلی وجود داشته باشد و اگر یک مسیحی یا مسلمان شدیدا متعصب، وجود داشته باشد، باید جلوی او گرفته شود و او را با بیان الهی با زندگی همدلانه آشنا کرد».

 

او افزود «آن ها را باید مجبور کرد قانون الهی مربوط به درک مذهبی را به خاطر داشته باشند. مساله ی تاسف آور مربوط به ما این است که افراد معمولی از آرمان های دین دفاع می کنند. اگر از اندیشمندان در مورد دین سوال شود، آن ها توضیح خواهند داد که وجود دین به منظور ایجاد اتحاد، هم زیستی صلح آمیز و توسعه است.»

 

سرتیپ ژنرال محمد عبدالسلام، مدیر امور اسلامی ارتش نیجریه نیز اظهار داشت این کنفرانس با هدف همفکری و بحث درباره ی راهی به سوی پیشرفت برگزار شده است، خصوصا در مورد چالش های امنیتی ای که مسلمانان با آن ها روبرو هستند؛ و همچین به منظور آگاهی بخشی به مردم در مورد این که تفاوت هایی که منجر به ناآرامی های مختلف از قبیل تروریسم، اغتشاش، آدم ربایی و عملیات مسلحانه می شوند غیر ضروری و توجیه ناپذیرند.

 

او اشاره کرد که مردم و ادیان به صورت متفاوتی ایجاد شده اند، “اما این مساله بدین معنی نیست که ما با یکدیگر ستیز داشته باشیم. ما وظیفه داریم یکدیگر را شناخته، با هم معاشرت داشته باشیم، و به صورتی صلح آمیز با یکدیگر تعامل کنیم. این هدف دین است. هیچ مذهبی نفرت، خشونت و یا امر منفی دیگری را تبلیغ نمی کند”.

 

او این تصور و برداشت را که اسلام با خشونت هم ردیف است تصحیح کرد و گفت به همین دلیل بود که مردم از طریق آموزه های اسلام،روشن و آگاه می شدند.

 

او از عوامل رسانه ای درخواست کرد مسایل و موضوعات را ببینند نه آن چه را که مردم انجام می دهند، تا بدین ترتیب بتوانند عموم را به درستی آگاه کنند. اسلام دین اعتدال است و باید به صورتی اعتدال گرایانه اجرا شود.

 

سرتیپ ژنرال عبدالسلام افزود «تروریسم ربطی به اسلام ندارد. اسلام، تروریسم را تقبیح و محکوم می کند. طبق قرآن، هر گروه تروریستی و یا هر کسی که با تروریسم یا هرگونه اغتشاش گری ارتباط دارد باید دستگیر، محاکمه و مجازات شود. بر اساس آیات قرآن، در آخرت نیز این مجازات ادامه خواهد داشت».

 

این کنفرانس توسط فرمانده ستاد لشکر دوم ارتش، سرتیپ جانسن اُلادیند به نمایندگی رئیس ستاد ارتش ژنرال ازوبوئیک ایهجیریکا ، افتتاح شد.
تروریسم ربطی به اسلام ندارد. اسلام، تروریسم را تقبیح و محکوم می کند. طبق قرآن، هر گروه تروریستی و یا هر کسی که با تروریسم یا هرگونه اغتشاش گری ارتباط دارد باید دستگیر، محاکمه و مجازات شود. بر اساس آیات قرآن، در آخرت نیز این مجازات ادامه خواهد داشت

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.