راه‌حل‌هایی برای بازگشت به مراسم دینی در دوران کرونا

هنگامی که زمان برگزاری آیین شکرگزاری روز یکشنبه در کلیسای کاتولیک سنت مری در ایالت ویسکانسین آمریکا می‌رسد، صدها نفر از مسیحیان مراسم را بر اساس توصیه‌های جدید کشیش انجام می‌دهند، چنانکه آنها به جای اینکه برای دست دادن به یکدیگر نزدیک شوند، با خم شدن در مقابل همدیگر سلام و احوال پرسی می کنند.

با گسترش ویروس کرونا در جهان مجامع مذهبی مختلف در روند برگزاری مراسم مذهبی خود تغییر ایجاد کرده‌اند. عربستان صدور ویزا برای شرکت در حج تمتع را متوقف کرده است و در ایتالیا که مهد کلیسای کاتولیک است، بسیاری از دین‌داران مراسم روز یکشنبه را از تلویزیون تماشا می‌کنند.

ترس از ویروس کرونا در کشور آمریکا نیز به ویژه در مجامع مذهبی بسیار گسترده شده است. از این رو رهبران مذهبی در تلاشند که روش‌هایی برای جلوگیری از شیوع ویروس در مجامع مذهبی در کلیساها، مساجد و کنیسه‌ها به اجرا بگذارند. برای مثال از مسیحیان می خواهند هنگام مراسم نیایش و عبادت خداوند دستان همدیگر را نگیرند و یهودیان نیز از بغل کردن و بوسیدن و دست دادن با دوستان خود در کنیسه ها منع شده‌اند. جام شراب مراسم عشای ربانی به خزانه منتقل شده است تا بعد از بهبود شرایط دوباره مورد استفاده قرار بگیرد. در همه راهروهای کلیسا بطری‌های مواد ضدعفونی کننده قرار گرفته شده است و در یکی از کلیساها هرکس که برای شرکت در مراسم در صف قرار می‌گیرد، باید دستانش را به ماده ضد عفونی کننده آغشته کند.
رهبران مذهبی در آمریکا می‌گویند که در تلاشند در عین حفظ سلامتی مسیحیان همچنان بتوانند مراسم مذهبی را با امنیت در کلیساها برگزار کنند. ماری لیندکوییست، مسئول کلیسای اپیزودیک سنت میشل می‌گوید در طول تجربه ۲۰ ساله خود در برگزاری مراسم مذهبی در کلیسا هرگز چنین شرایطی را تجربه نکرده و امیدوار است که شرایط آن قدر حاد نباشد که کلیسا مجبور شود رسوم مذهبی را از طریق مجازی برگزار کند. چراکه از نظر او یکی از ویژگی‌هایی که کلیسا را خاص و جذاب کرده، گردهمایی مردم در یک مکان مشترک است.

 

ترجمه: نفیسه نیکبخت

منبع: نیویورک تایمز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.