مسلمانان اسپانیایی تبار : چرا آمریکایی های اسپانیایی تبار کاتولیک به اسلام می گروند؟

معمولا اسلام غالبا با خاورمیانه و دنیای عرب در ذهن تداعی می شود اما حقیقت ساده این است که 85 درصد مسلمانان غیرعرب هستند. 

 

برآوردهای جاری حکایت از آن دارد که یک چهارم جمعیت دنیا یعنی تقریبا دو میلیارد و 600 میلیون نفر مسلمان هستند. وقتی به کشورهایی که بیش ترین مسلمان را دارند نگاهی کنیم، بیش تر آن ها از دنیای شرق هستند: اندونزی، پاکستان، هند، بنگلادش، مصر، نیجریه، ایران، ترکیه، الجزایر، مغرب، عراق، سودان، افغانستان، اتیوپی، ازبکستان، عربستان سعودی، یمن، چین، سوریه و روسیه. اما رواج اسلام تنها در دنیای شرق نیست زیرا گزارش های جدید نشان از گرویدن اسپانیایی ها به اسلام می دهد.

 

جامعه اسپانیایی ها از ریشه دارترین جوامع کاتولیک هستند اما با این وجود، به گزارش بی بی سی، بر اساس اداره آمار ایالات متحده تعداد مسلمانان اسپانیایی بین 100 الی 200 هزار نفر است. یوسف که یک مسلمان کلمبیایی-اکوادری است، در گفتگو با گزارشگران بی بی سی می گوید: تصور می کنم من بسیار بی اطلاع بودم و فکر می کنم چیزی که دیدم خون من را به جوش آورد. این که آدم ها از برج ها به پایین می افتادند. بالاخره از مسلمانان متنفر شدم. اما نفرتم کم شد و در واقع به خاموشی گرایید. پروژه من در کالج درباره اسلام بود. و زمانی که آن را انجام دادم تصمیم گرفتم به اسلام مشرف شوم.

 

در واقع در شهر یونیون سیتی ایالت نیوجرسی که 80 درصد اسپانیایی هستند مساجد ومراکز اسلامی در حال ظهورند. در یک مسجدمحلی 30 درصد لاتینی تبار بوده وکلاس هایی به زبان اسپانیولی جهت کمک به آموزش بیش تر درباره قرآن برگزار می شود. ناهیلا مسلمان مکزیکی تبار که در یک مرکز امدادرسانی مشغول به کار است می گوید: «ما اقلیتی در درون اقلیت هستیم که البته به سرعت در حال رشد است.» ناهیلا در ادمه توضیح می دهد که «دشوارترین مرحله برای لاتینی تبارها (در تشرف به اسلام)این احساس است که گویی در حال ترک خانواده‌ی خود هستند.» به این معنا، افراد تازه مسلمان در جست وجوی جایگاه مناسب خود هستند.

 

سی ان ان گزارش می دهد در یک بررسی در سال 2011 که از سوی موسسه نظرسنجی پیو درباره مذهب و زندگی عمومی انجام شد، مشخص گردید دو میلیون و 750 هزار نفر مسلمان در ایالات متحده زندگی می کنند. در سال 2008، چهار درصد از مسلمانان این کشور خود را لاتینی تبار معرفی کردند. اکثریت بزرگی از جامعه مسلمانان لاتینی تبار در شهرهای بزرگ همچون آتلانتا، لس آنجلس، شیکاگو و برونکس زندگی می کنند. در پاسخ به این سوال که چرا لاتینی تبارها به اسلام می گروند، دلایل گوناگون و فراگیری وجود دارد که از ازدواج با مسلمان و نارضایتی از دین والدین گرفته تا تماس با مسلمانان در زندان یا شرکت در رویدادهای بین الادیانی  را شامل می شود. با این حال یک عامل مشترک این بود که بیش تر تازه مسلمان ها در بزرگ سالی اقدام به تغییر دین خود کرده اند.

 

منبع

 
معمولا اسلام غالبا با خاورمیانه و دنیای عرب در ذهن تداعی می شود اما حقیقت ساده این است که 85 درصد مسلمانان غیرعرب هستند. 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.