درخواست مدیرعامل خانه موسیقی از وزیر ارشاد: شبهات فقهی و قانونی موسیقی برطرف شود

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی به عنوان نماینده اهالی موسیقی در دیدار اهالی فرهنگ و هنر با علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت به بیان دغدغه های اهل هنر موسیقی پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، نوربخش با اشاره به بیان سخنان یکی از اهالی تئاتر که پیش از وی سخنرانی کرده بود گفت: آثار تئاتر حداقل می توانند از تلویزیون برای عموم مردم پخش شوند ولی سازهای ملی ما از رسانه ملی پخش نمی شود.

نوربخش خطاب به علی جنتی وزیر ارشاد گفت: جناب جنتی شما از خانواده فهیم و عالمی هستید و اهالی موسیقی انتظار دارند که بخشی از مسائل فقهی این هنر از طریق شما پیگیری شود و در این دوره بسیاری از این مسائل که همیشه محلی از مناقشه بوده اند حل و فصل شود.

این خواننده موسیقی سنتی با اشاره به موانع موجود در هنر موسیقی گفت: در طول تمام این سالها موانعی بسیاری در رشد و پیشرفت هنر موسیقی و هنرمندان فعال در این عرصه وجود داشته است. در طول این سالها شاهد سختگیری بی جا و ارائه نظرهای غیرکارشناسی در زمینه موسیقی بوده ایم. وجود تمام این موانع به دلیل نبود قوانین مدون است که باید این مشکل مرتفع شود. از شما می خواهیم که قانون مشخصی تدوین شود تا مدیران مختلف نتوانند سلیقه های شخصی خود را تحمیل کنند.

وی در توضیح این بخش از صحبتهای خود گفت: اعمال سلیقه ها یکی از معضلات مدیریتهای مختلف در عرصه فرهنگ و هنر است. در یک دولتی اجازه برگزاری یک کنسرت به هنرمندی داده می شود اما در دولتی دیگر این اجازه از همان هنرمند سلب می شود و یا اینکه شاهد هستیم یک آلبوم در یک دولت مجوز می گیرد و در دولتی دیگر خیر. این مسایل برای هنرمند باعث آزار است.

نوربخش در پایان گفت: یکی دیگر از معضلات موجود در عرصه موسیقی چرخه اقتصادی هنر به خصوص هنر موسیقی است. اغلب ناشران موسیقی در کشور ما دچار ورشکستگی شده اند و 80 درصد از فعالان حوزه نشر آثار موسیقایی یا تغییر شغل داده اند یا به سختی ادامه راه می دهند و عده ای معدود توانسته اند از این چرخه معیوب اقتصاد هنر موسیقی گذر کنند. آقای جنتی هنر موسیقی نیاز به حمایت جدی دارد، در این عرصه هنرمندان جوان که اغلب فارغ التحصیلان رشته موسیقی هستند به دلیل جذب نشدن در مراکز مختلف دچار سردرگمی و سرخوردگی هستند و اغلب موسیقی را رها کرده اند. امیدوارم فکری شود تا این هنرمندان جوان فارغ التحصیل در مدارس به عنوان معلمان هنر مشغول به کار شوند.

 

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی به عنوان نماینده اهالی موسیقی در دیدار اهالی فرهنگ و هنر با علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت به بیان دغدغه های اهل هنر موسیقی پرداخت.

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. نوازنده

    واقعا آیا امکان دارد حوزه علمیه دست کم مشکل این یکی را حل کند؟

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.