اسلام‌هراسی و ضرورت ثبت مورد‌های تهاجم به مسلمانان

شمار حمله‌های فیزیکی و اهانت به مسلمانان در سطح اروپا افزایش یافته است. بیشترین این حمله‌ها در دو کشور بریتانیا و فرانسه به ثبت رسیده است. یک نهاد اتحادیه اروپا خواستار ایجاد فهرستی از این جرایم اسلام‌ستیزانه است.

سازمان امداد "تل ماما" (Tell Mama) در بریتانیا مرکزی است که قربانیان "اسلام‌هراسی" در این کشور می‌توانند به آن رجوع کنند.

در یکی از ویدئوهایی که این سازمان بر روی سایت "یوتیوب" گذاشته، زنی با روسری می‌گوید: «من بارها مورد حمله قرار گرفتم. من را با مشت زدند، به رویم تف انداختند و من را هل دادند.»

این زن مسلمان که نمی‌خواسته چهره‌اش شناخته شود می‌افزاید: «یک بار محکم به سرم ضربه زدند و یک بار هم به عمد در برابر چشمان همسر و پسر کوچکم مورد حمله خشونت‌آمیز قرار گرفتم؛ و من آن زمان شش‌ماهه حامله بودم».

سازمان "تل ماما" ("برای مادرت تعریف کن") نهادی برای ثبت رویدادهای اسلام‌ستیز در خیابان‌ها و در شبکه اینترنت است. این نهاد اطلاعات خود را با تلفن، پیامک یا از طریق اینترنت دریافت می‌کند. "Mama" اختصاری برای "مرکز ثبت حملات علیه مسلمانان" است.

"تل ماما" در ژانویه ۲۰۱۲ با همکاری افراد داوطلب کار خود را آغاز کرد. هزینه این وبگاه از سوی یک بنیاد میان‌‌ادیانی تأمین می‌شود.

فیاض مقال، مسئول این نهاد امدادگر، به دویچه وله می‌گوید که "تل ماما" طی ۱۸ ماه گذشته ۱۲۰۰ مورد را در انگلیس و منطقه ویلز ثبت کرده است: «در روند کار خود به روشنی می‌بینیم که در پی یک رویداد مهم داخلی یا بین‌المللی، به سرعت بر شمار این موردها افزوده می‌شود.»

هنگامی که یک سرباز ارتش بریتانیا در منطقه وولویچ لندن در مه ۲۰۱۳ توسط دو اسلام‌گرا به طرز فجیعی در برابر دیدگان مردم به قتل رسید، شمار حملات اسلام‌ستیزانه و حمله به مساجد افزایش یافت و به هشت برابر رسید.

تفسیرهای اسلام‌هراسانه در فیس‌بوک و توییتر

ولی اغلب رویدادها دیگر در خیابان رخ نمی‌دهند، بلکه این حملات به شبکه اینترنت راه یافته است. در فیس‌بوک، در توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی، به زنانی که پوشش اسلامی دارند، حمله می‌شود و آن‌ها را مورد اهانت قرار می‌دهند.

فیاض می‌گوید، خشونت در خیابان هم هست ولی بیشتر از سوی "راست‌گرایان افراطی، تبعیض‌گرایان و متنفران از اسلام، و نیز مردمی که از مسلمانان خوششان نمی‌آید صورت می‌گیرد".

در بریتانیا گروه راست‌گرای افراطی "لیگ انگلیسی برای دفاع" با کارزاری ضداسلامی در اینترنت فعال است.

الزا ری، از همکاران "برنامه پان‌اروپایی علیه اسلام‌هراسی در اروپا" می‌گوید، در فرانسه نیز بر شمار حملات علیه مسلمانان افزوده شده است. در ماه ژوئن سال جاری در فرانسه، یک زن مسلمان حامله، قربانی بدرفتاری دو مرد شده بود. در پی آن جوانان مسلمان چندین روز خیابان‌ها را به صحنه درگیری بدل کردند.

الزا ری و سازمان او سیاستمداران فرانسه و اروپا را متهم می‌کنند، با نادیده‌ گرفتن این رویدادها، در عمل پیش‌داوری‌های ضداسلامی را می‌پذیرند.

مروان محمد، از نهاد فرانسوی "جمعیت علیه اسلام‌هراسی" می‌گوید که بحث عمومی در باره حجاب تمام قد و برقع زنان مسلمان، به این تنش‌ها دامن زده است.

آمارهای ناقص درباره اسلام‌هراسی در سطح اروپا

به نظر می‌آید بریتانیا و فرانسه در حال حاضر دو کشوری باشند که شاهد بیشترین حملات اسلام‌ستیزانه هستند.

کاتیا آندروش، از یک نهاد اتحادیه اروپا موسوم به "آژانس اروپایی برای حقوق اساسی" مستقر در وین می‌گوید، درباره تعداد حملات اسلام‌ستیزانه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا آمار دقیقی در دست نیست: «به طور کلی تعداد قلیلی از کشورهای عضو اتحادیه چنین داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند.»

این سخنگوی "آژانس اروپایی برای حقوق اساسی" در گفت‌وگو با دویچه وله می‌گوید این نهاد مدت‌هاست که از تمام دولت‌های اروپایی خواسته است این داده‌ها را جمع‌آوری و منتشر کنند.

از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا فقط ۶ کشور داده‌ها در مورد حملات اسلام‌ستیزانه را جمع‌آوری می‌کنند. برخی کشورها حملات علیه مسلمان را به عنوان "جنایت از روی نفرت" با حملات علیه یهودیان، مسیحیان، همجنس‌گرایان و علیه اقلیت‌ها یکسان می‌دانند.

کاتیا آندروش می‌گوید، این مهم است که بدانیم چه حملاتی علیه کدام گروه و جماعت صورت گرفته تا بتوان با آن مبارزه کرد. وی می‌افزاید که در میان کشورهای عضو اتحادیه این آگاهی در حال شکل گرفتن است، و او به دلیل داده‌های ناقص نمی‌تواند شمار مجرمان و قربانیان و موردهایی که اتفاق افتاده سخنی بگوید و میان کشورها مقایسه ‌کند.

 

تقاضای ثبت فهرست جدید در آلمان

در آلمان موردهای ضداسلامی به طور جداگانه ثبت نمی‌شوند و به همین دلیل به آژانس اتحادیه اروپا نیز انتقال نمی‌یابند. اخیرا معاون رئیس اتحادیه کارکنان جنایی آلمان، ویلفرید آلبیس‌‌هاوزن، خواستار ثبت فهرستی از جرم‌های ضداسلامی شده است.

آلبیس‌هاوزن به روزنامه‌ی "دی ولت" می‌گوید که نمونه‌ی این کار، فهرستی است که از جرم‌های ضدیهودی وجود دارد که جداگانه ثبت می‌شوند.

سازمان امنیت "حفاظت از قانون اساسی" آلمان در آخرین گزارش سالانه‌ی خود برای نخستین بار نوشت "که حوزه تبلیغات ضداسلامی در میان راست‌گرایان افراطی، طی سال‌های گذشته اهمیت زیادی پیدا کرده است".

 
شمار حمله‌های فیزیکی و اهانت به مسلمانان در سطح اروپا افزایش یافته است. بیشترین این حمله‌ها در دو کشور بریتانیا و فرانسه به ثبت رسیده است. یک نهاد اتحادیه اروپا خواستار ایجاد فهرستی از این جرایم اسلام‌ستیزانه است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.