اعدام دو اویغور مسلمان در چین

دادگاهی در چین دو نفر را به دلیل دست داشتن در درگیری مرگباری که حدود چهار ماه پیش در استان سین‌کیانگ، در غرب چین، ۲۱ کشته بر جای گذاشت، به اعدام محکوم کرده است.

تصور بر این است که این دو نفر از اقلیت اویغور باشند.

این درگیری‌ روز ۳ اردیبهشت در کاشغر و زمانی روی داد که پلیس منازل افراد محلی را به ظن نگهداری اسلحه بازرسی می‌کرد. ۱۵ مامور پلیس و مامور امنیتی در میان کشته‌شدگان بودند.

چین اعلام کرده که این حادثه یک حمله برنامه‌ریزی‌شده توسط یک "گروه تروریستی خشونت‌طلب" بوده است. دو محکوم به اعدام، به نام‌های موسی حسن و رحمان هوپور، موسسان این گروه معرفی شده‌اند.

اما در مقابل عده‌ای می‌گویند که این درگیری محصول تنش‌های قومی بوده که در چین وجود دارند. اویغورها دولت مرکزی چین را به دستکاری ترکیب جمعیتی منطقه و تلاش برای به حاشیه راندن اویغورها متهم می‌کنند.

اکثر ساکنان کاشغر در سین‌کیانگ را جمعیت اویغورهای مسلمان چین تشکیل می‌دهند و این منطقه بارها صحنه تنش‌های قومی بوده است. در یکی از مرگبارترین این خشونت‌ها در سال ۲۰۰۹ درگیری اقلیت اویغور با اکثریت "هان" ۲۰۰ کشته بر جای گذاشت.

علاوه بر دو نفری که در پرونده درگیری‌ اخیر به اعدام محکوم شدند دادگاه سه نفر را نیز به زندان‌های طویل‌المدت محکوم کرده است.

رسانه‌های رسمی چین می‌گویند که در این درگیری ساکنان محلی ماموران پلیس را گرفته و به همراه خانه‌ای که در آن حبس شده بودند به آتش کشیده‌اند. ماموران پلیس هم با تیراندازی ۶ نفر از این افراد را کشته‌اند.

یک سازمان مدافع اویغورها روایت رسانه‌های رسمی چین از این حادثه را رد کرده و می‌گوید این اتفاق محصول سیاست چین برای پاکسازی اویغورها است.

منبع: بی بی سی فارسی

دادگاهی در چین دو نفر را به دلیل دست داشتن در درگیری مرگباری که حدود چهار ماه پیش در استان سین‌کیانگ، در غرب چین، ۲۱ کشته بر جای گذاشت، به اعدام محکوم کرده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.