تقلید از مجتهد در رویت هلال ماه لازم نیست

ما می‌گوییم هلال با چشم معمولی باید دیده شود و با تلسکوپ و چشم مسلح فایده‌ای ندارد اما کسانی که از مجتهدینی تقلید می‌کنند که می‌گویند دیدن با تلسکوپ کافی است باید از مرجع خود تبعیت کنند.

یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: تقلید از مجتهد در رویت هلال ماه لازم نیست و البته باید در نظر داشته باشیم که رویت هلال با چشم مسلح فایده‌ای ندارد.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی بعد از ظهر چهارشنبه در درس تفسیر قرآن کریم در حرم مطهر حضرت معصومه(ص) اظهار داشت: زکات فطره زکات الابدان به شمار می‌رود که در عید فطر پرداخت می‌شود و روایت داریم هر مالی که در دریا و صحرا تلف می‌شود به دلیل نپرداختن زکات و حقوق شرعیه آن است و فطریه نیز بدن انسان را بیمه خواهد کرد.

وی با بیان زمان پرداخت زکات فطریه گفت: قبل از اقامه نماز عید فطر باید زکات را به مستحق بدهیم و اگر فقیری معین داریم اما او در دسترس نیست باید به نیت او پول زکات فطره را کنار گذاشت.

استاد برجسته حوزه ابراز داشت: قرآن می‌فرماید رستگاری برای کسانی است که زکات فطره را داده و تکبیر الله اکبر را گفته و سپس نماز عید را می‌خوانند.

وی افزود: غالب منجمین گفته‌اند عصر امروز هلال ماه در منطقه ما و مناطق اطراف ما با چشم معمولی که عقیده ما است و هم چنین با چشم مسلح دیده نخواهد شد و پنج شنبه احتمال عید بدون آن بسیار ضعیف است، البته ممکن است درصد کمی امکان عید بودن باشد اما ظن قوی این است که عید فطر جمعه خواهد بود.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: در مسئله رویت هلال ماه لازم نیست از مجتهد تقلید کنیم و اگر خود ببینیم یا دوستان ببینند مشکلی ندارد اما در این مسئله که با چشم مسلح یا معمولی باید هلال دیده شود باید نظر مجتهد را بپذیریم.

وی اظهار داشت: ما می‌گوییم هلال با چشم معمولی باید دیده شود و با تلسکوپ و چشم مسلح فایده‌ای ندارد اما کسانی که از مجتهدینی تقلید می‌کنند که می‌گویند دیدن با تلسکوپ کافی است باید از مرجع خود تبعیت کنند.

خبرهای خوبی در مورد انتقال دولت داشتیم

این مفسر قرآن کریم بیان داشت: ماه رمضان خوبی را پشت سرگذاشتیم و حادثه دردناکی در داخل کشور واقع نشد ولو حوادث دردناکی در مصر، سوریه، پاکستان و افغانستان واقع شد. کشور ما آرام بود و خبرهای خوبی در مورد انتقال دولت داشتیم.

وی در ادامه تفسیر خود در مورد سوره مبارکه احزاب گفت: یکی از ضروریات اسلام این است که پیامبر اسلام آخرین پیغمبر خدا بر شمرده می‌شود و دین اسلام تا دامن قیامت دین رسمی جهان بشریت است و دلایل زیادی بر این مسئله است که یکی از آنها آیه 49 سوره احزاب است.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: این آیه پیامبر اسلام را خاتم النبیین می‌داند و خاتم کسی است که بوسیله او برنامه‌ای ختم می‌شود و اگر به انگشتر خاتم می‌گویند به دلیل آن بود که مهر اسم افراد روی انگشترشان بوده و در پایان نامه به هنگام هر کردن انگشتر را زیر نامه مهر می کردند.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: نباید اجازه دهیم دین ما به آسانی از دستمان رفته و اسرائیل و آمریکا بر ما مسلط شوند آیا مصری‌ها فکر نمی‌کنند که با کارهای خود میراث پیامبر اسلام را ممکن است از بین ببرند.

وی تاکید کرد: نباید برای امر به معروف و نهی از منکر تنها منتظر گشت ارشاد و نیروی انتظامی نباشیم و باید کار ما در این مورد مودبانه و محترمانه باشد و باید توبه از گناه، حلال خوری و امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم تا دعاهای ما مستجاب شود.

منبع:19دی
ما می‌گوییم هلال با چشم معمولی باید دیده شود و با تلسکوپ و چشم مسلح فایده‌ای ندارد اما کسانی که از مجتهدینی تقلید می‌کنند که می‌گویند دیدن با تلسکوپ کافی است باید از مرجع خود تبعیت کنند. آیت الله مکارم :

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.