تاکید تعدادی از امامان جمعه اهل سنت بر تبعیت از دستورات حاکم شرع درباره عیدفطر

امام جمعه اهل سنت شیراز، امام جمعه اهل سنت خنج، امام جمعه اهل سنت اوز، اعضای شورای روحانیت، هیات افتا و ستاد استهلال استان بوشهر، ستاد استهلال ‌اهل‌سنت هرمزگان و علماء و ائمه جمعه اهل سنت استان کرمانشاه در آستانه عید فطر بیانیه‌های جداگانه‌ای صادر کردند.

به گزارش ایسنا، متن این بیانیه‌ها به شرح زیر است:

 

بیانیه امام جمعه اهل سنت شیراز شیخ عبدالواحد خواجوی در آستانه عید سعید فطر

 

باسمه تعالی

 

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و با عرض تبریک پیشاپیش به مناسبت عید سعید فطر

 

احتراما به اطلاع می‌رساند ما جماعت اهل سنت مقیم شیراز که در آخرین روز ماه مبارک رمضان در میهن اسلامی و کشور عزیزمان ایران به سر می‌بریم، همان روزی که از سوی رهبر فرزانه انقلاب عید فطر اعلام می‌گردد، روزه نمی‌گیریم و عید می‌دانیم و نماز عید برگزار خواهیم کرد.

 

بیانیه امام جمعه اهل سنت خنج شیخ عبدالصمد ابونجمی در آستانه عید سعید فطر

 

باسمه تعالی

 

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات و نماز و روزه همه مومنان بدرگاه الهی به اطلاع می‌رساند موضوع مهمی که همه ساله فکر مسلمانان را بخود مشغول می‌دارد و در واپسین روزهای ماه مبارک رمضان همیشه مورد بحث و ایجاد شک و تردید می‌گردد، رویت هلال ماه شوال در پایان ماه مبارک رمضان و اعلام عید سعید فطر در آغاز شوال است، لذا بدین وسیله جهت روشنایی اذهان عمومی به اطلاع عموم مسلمانان اهل سنت شهرستان خنج و دیگر مناطق سنی‌نشین جنوب فارس می‌رساند که اعلام رویت هلال ماه شوال و اعلام عید سعید فطر در این مناطق، منوط به رویت هلال ماه در ایران اسلامی و اعلام عید سعید فطر از سوی مقام معظم رهبری است و به همین منظور مردم باید منتظر صدور بیانیه دفتر مقام معظم رهبری و تائید رویت هلال ماه از سوی معظم‌له باشند و هرگاه ایشان اعلام نمایند عید فطر خواهد بود و نماز عید نیز در صبح همان روز در مسجد جامع اقامه خواهد شد.

 

 

بیانیه امام جمعه اهل سنت اوز شیخ عبدالعزیز قاضی‌زاده در آستانه عید سعید فطر

 

باسمه تعالی

 

عید سعید فطر را به همه مسلمانان جهان، به ویژه مسلمانان ایران و شهروندان اوزی، تبریک عرض می‌نمایم؛ قبولی طاعات و عبادات همه عزیزانم را از خداوند متعال مسألت دارم.

 

 

دین مبین اسلام خواهان تداوم اعمال و کردار خوب و استمرار طاعات و عبادات است؛ لذا با پایان ماه مبارک رمضان، پایان خوبی‌ها و نیکوکاری‌ها نیست بلکه به خاطر تنوع عبادات و وظیفه‌ها، برنامه‌های دیگری از شب عید آغاز می‌گردد و شامل: تکبیر عید، احیای شب عید، پرداخت زکات فطر و نماز عید می‌باشد.

 

ما اهل سنت و جماعت منطقه جنوب فارس، هماهنگ با نظام جمهوری اسلامی، روز اول شوال که ثبوت شرعی آن به رؤیت هلال یا کامل شدن 30 روز رمضان است و پس از تأیید دفتر مقام معظم رهبری اعلام خواهد شد را روز عید سعید فطر اعلام می‌کنیم و آداب و احکام مربوطه به عید را آغاز و ادامه می‌دهیم.

 

بیانیه اعضای شورای روحانیت، هیات افتا و ستاد استهلال استان بوشهر

 

در آستانه عید سعید فطر و ماه شوال، اعضای شورای روحانیت، هیات افتا و ستاد استهلال استان بوشهر در پایان جلسه‌ای که به همین منظور تشکیل شده بود با صدور بیانیه‌ای بر تعیین عید فطر توسط حاکم شرع و ولی‌فقیه تاکید کردند.

 

متن مصوبه شورا به شرح ذیل می‌باشد:

 

" بعون‌الله و توفیقه امسال نیز مانند سال‌های گذشته، شروع ماه مبارک رمضان طبق اعلام دفتر مقام معظم رهبری (حفظه الله) بود و اعلام روز عید فطر و اقامه نماز عید منتظر اعلام دفتر مقام معظم رهبری (حفظه الله) خواهیم بود."

 

بیانیه ستاد استهلال ‌اهل‌سنت هرمزگان به مناسبت عید فطر و تاکید بر تعیین عیدفطر توسط حاکم شرع

 

بیانیه مشترک ائمه جمعه، روحانیون و جامعه اهل‌سنت هرمزگان در تاکید بر اعلام عید سعید فطر توسط حاکم شرع به شرح زیر می‌باشد:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

با توجه به در پیش بودن عید سعید فطر و وجود اختلاف طبیعی و بدیهی در تشخیص علما و اهل‌فتوا برای اعلام روز عید، ستاد استهلال اهل‌سنت هرمزگان شامل تعدادی از ائمه جمعه، علما و روحانیون در بیانیه‌ای مشترک اعلام می‌داریم با احترام به دیدگاه و نظر علما، براساس منابع دینی و شرعی وظیفه اعلام عید سعید فطر به عهده حاکم شرع و ولی‌فقیه بوده و بدین وسیله تابعیت خود را از دستورات رهبر معظم انقلاب در خصوص اعلام روز عید سعید فطر اعلام می‌داریم.

 

بیانیه علماء و ائمه جمعه اهل سنت استان کرمانشاه

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

با سپاس و ستایش از خداوند عزوجل که نعمت اسلام را بر ما منت نهاد و با صلوات خداوند بر روح پیامبر رحمت (ص) و منادی وحدت و آل و اصحابش.

 

خداوند در سوره بقره آیه 185 می‌فرماید : شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًی لِلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَی وَالْفُرْقَانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ ماه رمضان (همان ماه) است که در آن قرآن فروفرستاده شده است که مردم را راهبر و (متضمن) دلایل آشکار هدایت و (میزان) تشخیص حق از باطل است پس هر کدام از شما در این ماه قرار گرفتید باید آن را روزه بگیرد.

 

شروع ماه مبارک رمضان با یکی از دو مسیر ذیل ثابت می‌شود:

1- دیدن هلال ماه در شب سی ام شعبان که یک نفر شاهد عادل ادای شهادت کند که هلال ماه را دیده است.

 

2- کامل شدن سی روز شعبان. اگر رویت هلال به علت بدی آب و هوا و غبار و ابر و غیره امکان پذیر نبود یا شاهد عادلی برای ادای شهادت نبود که هلال را دیده است سی روز شعبان کامل می‌شود. دلیل این دو امر حدیث 1810 امام بخاری و 1080 امام مسلم است که حضرت (ص) می‌فرماید: صوموا لرویته. افطروا لرویته فان غم علیکم فاکملوا عده شعبان ثلاثین یوما. با دیدن هلال ماه روزه بگیرید و با رویت هلال (ماه شوال) روزه نگیرید پس اگر بر شما پوشیده شده (آسمان ابری بود) سی روز شعبان را تمام کنید. و در ضمن بر طبق فقه شافعی اعلام عید سعید فطر جزء شؤون و اختیارات حاکم( مقام معظم رهبری) می‌باشد که بر همه تبعیت از این حکم حاکم لازم و واجب است.

لذا ائمه جمعه اهل سنت استان کرمانشاه در تاریخ 12/ 4/ 92 جلسه‌ای به همین منظور تشکیل داده و پس از بررسی و تبادل نظر و بیان استدلال‌های فقهی و علمی در خصوص رویت هلال ماه بیان دیدگاه‌های مختلف به این نتیجه رسیدند که با توجه به اینکه اهل سنت استان کرمانشاه کاملاً بر مبنای فقه امام شافعی عمل می‌نمایند، برای حفظ وحدت و اتحاد و جلوگیری از دودستگی در بین امت اسلامی و تشتت آرا اعلام روزه و ابتدای ماه مبارک رمضان و همچنین عید سعید فطر، با اعلام رسمی صورت گیرد و کلیه امامان جماعت مساجد با رعایت این اصل که وحدت در تمام مقاطع بخصوص مقطع فعلی واجب است از تصمیم گیری در این خصوص جلوگیری بعمل آید و هیات امنا محترم مساجد نیز همکاری لازم را با آنان به عمل آورند.

امام جمعه اهل سنت شیراز، امام جمعه اهل سنت خنج، امام جمعه اهل سنت اوز، اعضای شورای روحانیت، هیات افتا و ستاد استهلال استان بوشهر، ستاد استهلال ‌اهل‌سنت هرمزگان و علماء و ائمه جمعه اهل سنت استان کرمانشاه در آستانه عید فطر بیانیه‌های جداگانه‌ای صادر کردند.با صدور بیانیه‌هایی انجام شد:

مطالب مرتبط
منتشرشده: 5
 1. امراله مهماندوست

  ۱- حرف اینجانب از کودکی این بوده است که مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام تنگه بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بند یا سدی خاکی بگیرم تا این روزهای بارندگی در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را به پائیز و زمستان های طلایی و بهار و تابستان پرمحصول در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس تبدیل کنم اینجانب از اینکه مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود سهم خلیجی می شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند ناراضی هستم اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند اینجانب در نظر دارم با تغییر مسیر سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاجه فصلی در شهر خنج شهرستان خنج استان فارس نمایم. بعد از آن روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را می توانم به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل نمایم.
  ۲- حرف اینجانب از تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۲۲ تا تاریخ ۱۳۷۶/۰۷/۳۰ که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس بوده ام از تاریخ ۱۳۷۶/۰۸/۰۱ تا تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۲ که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز استان فارس بوده ام یا از تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۳ تا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز استان فارس می باشم یا در آینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور بوده و می باشد آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع در اطراف دریاچه فصلی کفه خنج بوده و می باشد چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه فصلی کفه خنج به دست می آید می توان و می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری در اطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاچه فصلی کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  امام علی (ع) می فرمایند : کسی که آب و خاک یعنی نیروی طبیعی دارد و نیروی انسانی خود را برای بهره برداری به کار نمی بندد و با فقر و گدایی می گذراند نفرین و لعنت باد.

 2. امراله مهماندوست

  چرا قرارگاه پلیس راه شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا قرارگاه امداد رسانی هوایی (اورژانس هوایی) شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم که هر دو در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته اند مستقر شده باشند؟
  چرا اداره کل راه و شهرسازی شهرستان های جنوبی استان فارس (لارستان + گراش + لامرد + مهر + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  این که شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم محل استقرار ادارات کل خدمات رسانی به شهرستان های جنوبی استان فارس ( قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) می باشند اشتباه بزرگ غیر قابل جبرانی است چون از هر طرف که فاصله زمینی و هوایی بین شهر خنج مرکز شهرستان خنج تا شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم از مسیر راه جدید دیگ اشکن) + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند +خنج) را که محاسبه کنید از حدود 39 کیلومتر تا 49 کیلومتر می شود اما شهر لار مرکز شهرستان لارستان و شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم در گوشه ای از جنوب استان فارس با فاصله ای بیش از دویست کیلومتری شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار گرفته اند. متاسفانه کسانی بر شهرستان های جنوبی استان فارس و استان فارس و کشور ایران حکومت می کنند که آسایش مردم عادی (اکثریت مردم) شهرستان های جنوبی استان فارس برایشان مهم نیست اگر بود به جای شهرهای لار مرکز شهرستان لارستان شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بایستی شهرخنج مرکز شهرستان خنج به عنوان محل استقرار ادارات کل برای خدمات رسانی به مردم شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار می گرفت.

 3. امراله مهماندوست

  استانی شدن انتخابات برای نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی ایران اشتباه محض است چون با این طرح فقط مردم مراکز استانها درمجلس شورای اسلامی ایران نماینده خواهند داشت و مردم بقیه شهرستان های غیر از مردم ساکن در مراکز استان ها در کشور نماینده درمجلس شورای اسلامی ایران نخواهند داشت البته تاکنون نیز فقط مردم شهرستان لار در مجلس شورای اسلامی ایران نماینده داشته اند و مردم شهرستان های خنج و گراش فاقد نماینده ای در مجلس شورای اسلامی بوده اند کار صحیح این است که بدون توجه به جمعیت و مذهب و دین اکثریت مردم ساکن در هر شهرستان به مردم هر شهرستان یک نماینده در مجلس شورای اسلامی ایران اختصاص دهند تا مردم هر شهرستانی در کشور نماینده ای واقعی در مجلس شورای اسلامی ایران داشته باشند.

 4. امراله مهماندوست

  دو نوع زمین خوار در کشور ایران وجود دارد ۱- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به کارکنان (الف – اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان … ب – اداره اجازه برداشت آب از زیر زمین در شهرستان … پ – اداره واگذاری زمین برای توسعه کشاورزی در شهرستان … ت – اداره ثبت اسناد املاک در شهرستان … بپردازد یا بپردازند ۲- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به الف – اداره شهرسازی شهرستان … ب – اداره روستا سازی شهرستان … پ – اداره ثبت اسناد املاک شهرستان …بپردازد یا بپردازند این شخص یا اشخاص از طرف مراجع مربوطه به عنوان زمین خوار به اداره دادگستری شهرستان … معرفی می شوند تا درس عبرتی شوند برای ملت بزرگ ایران

 5. امراله مهماندوست

  اینجانب در بین اهل سنت به دنیا آمده ام حتی نام ام را هم یک شخص سنی که به رحمت خدا رفته است انتخاب کرده است حرف های اینجانب ازجنس وحدت امت اسلامی است اول با تگمیل و اجرای طرح های تخصصی مانند رزاق فروش سوخت توسط مرزنشینان قانونی و بدون خطر شود و مرزنشینان فانونی از مرزخارج شوند و بعد از فروش سوخت خود موقع برگشت بدون بارغیر قانونی مرزبانی را نگران کند فانونی به کشور وارد شوند دوم یکی ازراه های کمک به مردم محروم استان سیستان و بلوچستان در کشور ایران احداث آبراهه از دریای عمان به دریاچه خزراست که با نصب آب شیرین کن های مناسب در طول مسیر آبراهه از جنوب کشو ایران تا شمال کشور ایران اشتغال به کار کشاورزی و صنعتی و حمل و نقل مسافر و بار دریایی و … در قسمتی از خاک کشورایران که مردم خیلی فقیری هم دارد صد درصد رونق خواهد گرفت. شرایط اقتصادی درهمه جای کشور ایران خراب است و مشکل فقط دراستان های مرزی کشور ایران نیست این موارد فقط بهانه ای برای تحریک به شورش قوم های بلوچ و کرد و ترک و لر و عرب و … در استان های مرزی کشورایران توسط استکبارجهانی وعوامل داخلی آنان شده است. شایع است که اگرهم کشته شدگان ازسوخت بران واقعی بلوچ باشند توسط گروه تروریستی برای تحریک مردم استان سیستان و بلوچستان به شورش و تخریب توسط تروریست های مزدور گروه … کشته شده اند شاید هم این اتقاقات به شرح دیگری رخ داده باشد که مسئولان بلند پایه از نهاد رهبری و ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه وارد شوند و با مقصرین شدید برخورد دمایند غم بزرگی است ساعت ها اشک ریخته ام طوری که دیگر برای ساعت ها غم های خود را که خیلی هم بزرگ است را فراموش کرده ام.

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.