مراقب اختلاف افکنی باشیم؛ سناریوی اختلاف افکنی بین معتدلین

در این انتخابات هم در حالی که برخی در صدد جلوگیری از تمدید زمان رای گیری بوده اند، وی با حضور در وزارت کشور و ماندن در آنجا، زمینه ساز ادامه دو ساعت سرنوشت ساز زمان رای گیری شده و در جلوگیری از توطئه به دور دوم کشاندن انتخابات هم نقش مهمی ایفا کرده است.

در حالی که تنها یک روز به برگزاری مراسم تنفیذ ریاست جمهوری حجت الاسلام روحانی و سپس تحلیف و معرفی کابینه باقی مانده، طرح موضوع احتمال معرفی رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور، باعث شد حملات شدید و اندکی غیرطبیعی علیه لاریجانی در فضای مجازی و برخی نخبگان به وجود آید که شائبه ایجاد سناریوی اختلاف افکنی بین معتدلین را به وجود آورده است.

به گزارش سرویس سیاسی انتخاب ، این فضا که با خبرسازی غیرواقعی یکی از رسانه های خارج از کشور و ایجاد کمپین هایی علیه معرفی رحمانی فضلی شدت گرفت، درست در آستانه نیاز روحانی به فضای تعامل با مجلس برای رای اعتماد ایجاد شد، آن هم در شرایطی که با خط و نشان کشیدن افراطیون، اتحاد روحانی و لاریجانی برای تثبیت خط اعتدال در کشور ضرورت دارد.

پیش از این هم در دوران قدرت اصلاح طلبان، در آستانه انتخابات مجلس ششم، فضای منفی بسیار شدیدی علیه آیت الله هاشمی رفسنجانی شکل گرفت که حملات یکی دو روز اخیر اصلاح طلبان به رییس مجلس، برخی را به یاد حملات این طیف پس از دوم خرداد به هاشمی انداخت، حملاتی که امروز پس از بیش از ده سال اصلاح طلبان از آن پشیمانند.

این در حالی است که لاریجانی با وجود انتقاداتی که به ویژه به عملکردش در زمان صداوسیما و حتی برخی اقدامات و رفتارهای فعلی وی وارد است، در طول یک دهه اخیر، عملکرد بهتری نسبت به سایر چهره های اصولگرا داشته است و حتی در فضای اختناق بعد از حوادث سال 88، با عقلانیت مقاومت هایی را مقابل هجمه بیشتر به معترضین انجام داد که البته بخشی از آنها به نتیجه رسید و برخی ناکام ماند.

همین رویه باعث برکناری وی توسط احمدی نژاد از دبیری شورای عالی امنیت ملی و سپس درگیری های افراطیون با وی در مجلس شد و نه تنها به وی لقب ساکت فتنه دادند، بلکه تا برهم زدن سخنرانیش در قم نیز پیش رفتند.

برخی گزارشها حاکی است در این انتخابات هم در حالی که برخی در صدد جلوگیری از تمدید زمان رای گیری بوده اند، وی با حضور در وزارت کشور و ماندن در آنجا، زمینه ساز ادامه دو ساعت سرنوشت ساز زمان رای گیری شده و در جلوگیری از توطئه به دور دوم کشاندن انتخابات هم نقش مهمی ایفا کرده است.

در شرایطی که فضای منفی شدید علیه هاشمی و خاتمی در بخشهایی از حاکمیت با وجود پیروزی گزینه آنها ادامه دارد، رییس مجلس یکی از پشتوانه های مهم دولت یازدهم برای حل مسایل مردم در نظام است.

از هین رو به نظر می رسد ایجاد شکاف بین لاریجانی (اصولگرایان میانه رو) و دولت روحانی، بازی حساب شده از افراطیون برای زمین گیر کردن دولت و تضعیف رییس مجلس و پیش بردن برنامه های خود می باشد.

به هر تقدیر اعتدال گرایان باید بدانند به رغم پیروزی در انتخابات 24 خرداد، همچنان بخش های قدرتمندی بر تداوم قدرت افراطیون اصرار دارند و دولت روحانی نیز گردنه های سختی از جمله «معرفی» و «رای» به کابینه را پیش رو دارد
در این انتخابات هم در حالی که برخی در صدد جلوگیری از تمدید زمان رای گیری بوده اند، وی با حضور در وزارت کشور و ماندن در آنجا، زمینه ساز ادامه دو ساعت سرنوشت ساز زمان رای گیری شده و در جلوگیری از توطئه به دور دوم کشاندن انتخابات هم نقش مهمی ایفا کرده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.