اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان کجا قرآن سر می‌گیرند؟

در میان همه این برنامه‌هایی که در مساجد و تکایا و حسینیههای مختلف برگزار می‌شود، برخی معروفتر می‌شوند. این معروفیت هم یا از برگزار کننده است، یا از مدعووین و یا خود محل برگزاری ارزش و قرب خاصی دارد. در این میان اینکه چهره‌های سیاسی شب‌های قدر خود را کجا می گذرانند نیز باعث رونق برخی از این مراسم ها شده است.

گزارش حاضر سعی دارد به معروفترین مراسم‌های احیای شب قدر بپردازد. مراسم هایی که  یا از نظر محل برگزاری، یا به خاطر برگزار کننده و یا به خاطر مهمانان، اهمیت ویژهای پیدا کرده است.

 

حرمها و مدارس در اختیار اصولگرایان

مجالس رسمی و اصلی، حرمهای متبرکه و مدارس و دانشگاه ها بیشتر در اختیار اصولگرایان است:

حرم مطهر رضوی: سید احمد خاتمی، ناصر رفیعی، میرباقری

حرم حضرت معصومه(س): میردامادی،‌ ‌قاضی عسگر، ضیائی، میرباقری، حسینی بوشهری شهیدی، ماندگاری، رفیعی، مراسم احیای حرم کریمه اهل بیت به واسطه حضور برخی از علما و مراجع تقلید اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.

حرم حضرت عبدالعظیم: رفیعی، سید احمد خاتمی، قرنی

حرم امام خمینی: علی اکبر ناطق نوری سخنران شب نوزدهم، نقویان سخنران شب بیست و یکم و سیدمهدی طباطبایی سخنران شب بیست و سوم (در چهارسال گذشته به دلیل ساخت و ساز در حرم و کمبود جا مراسم رسمی برگزار نمی‌شد.)

مسجد جمکران: آیت الله سبحانی، سید مهدی میرباقری، آیت الله سعیدی، دعا: محمدپور، سیدعلی حسینی نژاد، سیدجواد میر جعفری

دانشگاه امام صادق: حجت الاسلام قاسمیان، حجت الاسلام میرلوحی، حجت الاسلام صدیقی، این مراسم با حضور آیت الله مهدوی کنی دبیر کل جامعه روحانیت مبارز تهران برگزار می شود.

مدرسه عالی شهید مطهری: سخنرانی و مراسم احیاء توسط آیت الله امامی کاشانی

مسجد دانشگاه تهران: حجت الاسلام والمسلمین قرائتی

سه محفل اصلاح طلبان:

اصلاح طلبان بیشتر از آن که در مکان های رسمی مانند مساجد معروف و مدارس مراسم احیا را برگزار کنند، در محافل خصوصیتر این شب را می گذرانند. سه محفل اصلی اصلاح طلبان در شب های قدر این ها هستند:

دارالزهرا (حجت الاسلام محتشمی پور)،
شب‌های نوزدهم، بیست‌و‌یکم و بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین خسروی، معمولا اعضای مجمع روحانیون مبارز تهران و سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق در این مراسم شرکت می کند.

صادق خرازی
 این مراسم با مداحی استاد کریم خانی و شعرخوانی عبدالحسین مختاباد و سهیل محمودی برگزار میشود. در این مراسم بسیاری از اعضای جبهه اصلاحات و اعضای حزب کارگزاران شرکت می کنند. از چهره های شاخصی که در سال های گذشته دراین مراسم شرکت کرده اند می توان به محمدعلی نجفی، غلامحسین کرباسچی، کمال خرازی و … اشاره کرد.

بنیاد زینب کبری،
با سخنرانی ناصر مهدوی، معصومه ابتکار از اعضای هیات امنای این بنیاد می باشد. مراسم احیای این بنیاد با حضور چهره‌هایی نظیر محمدرضا بهشتی و بسیاری از فعالین سیاسی اصلاح طلب برگزار می شود. علاوه بر این اعضای مجمع محققین و مدرسین نیز در حسینیه این مجمع مراسمی را برگزار می کنند. سخنرانان کانون توحید دراین سه شب نیز حجت الاسلام علی اضعر رحمانی خلیلی ، حجت الاسلام علی مقدم وحجت الاسلام محمد سروش محلاتی هستند.

البته تا چند سال پیش یکی از محافل اصلی برنامه های مذهبی اصلاح طلبان حسینیه ارشاد بود که از چند سال پیش تا کنون مراسم شب قدر را برگزار نمی کند.
 
در میان همه این برنامه‌هایی که در مساجد و تکایا و حسینیههای مختلف برگزار می‌شود، برخی معروفتر می‌شوند. این معروفیت هم یا از برگزار کننده است، یا از مدعووین و یا خود محل برگزاری ارزش و قرب خاصی دارد. در این میان اینکه چهره‌های سیاسی شب‌های قدر خود را کجا می گذرانند نیز باعث رونق برخی از این مراسم ها شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.