ارتش مصر: فقط ۴۸ ساعت به اخوان المسلمین مهلت می دهیم

 ارتش مصر اعلام کرد به محض پایان یافتن تظاهرات روز جمعه، استراتژی برخورد با خشونت و تروریسم سیاه را که با ماهیت و اخلاق این ملت بزرگ همخوانی ندارد، تغییر خواهد داد.

در پی صدور فراخوان رئیس‌جمهوری موقت مصر برای برگزاری تظاهرات امروز جمعه در راستای حمایت از دولت جدید، ارتش این کشور با اعطای ضرب الاجل 48 ساعته به اخوان‌المسلمین از این گروه خواست تا در مهلت تعیین شده به روند سازش سیاسی بپیوندد. ارتش مصر در ادامه افزود، به محض پایان یافتن تظاهرات روز جمعه، استراتژی برخورد با خشونت و تروریسم سیاه که با ماهیت و اخلاق این ملت بزرگ همخوانی ندارد، تغییر خواهد کرد و به شیوه‌ای مناسب که ضامن امنیت و ثبات کشور باشد، تبدیل می‌شود. همچنین به گروه اخوان‌المسلمین 48 ساعت فرصت داده شد (تا عصر روز شنبه) تا به روند سازش سیاسی در این کشور بپیوندد.

 

انقلاب 30 ژوئن یک کودتای نظامی نیست

به گزارش ایسنا به نقل از راشاتودی، فرمانده کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای اعلام کرد: «انقلاب 30 ژوئن اراده مردمی بود و یک کودتای نظامی نیست و حضور گسترده مردم بهترین دلیل بر صحت این امر است.» در این بیانیه آمده است: «هر کس انقلاب 30 ژوئن و سوم ژوئیه را ندیده است، روز جمعه آن را خواهد دید؛ انقلابی که زاده اراده این ملت عظیم است.» ارتش مصر اعلام کرد: «تمامی تدابیر در این زمینه صورت گرفته است و پلیس و نیروهای مسلح اجازه بر هم زدن امنیت و ثبات منطقه را نخواهد داد.» در پایان این بیانیه آمده است، نیروهای مسلح مصر ارتش مردمی بوده و هرگز به سوی مردم خود سلاح بالا نمی‌برد بلکه آن را به سمت خشونت و تروریسم که دین و وطن ندارد، نشانه می‌گیرد.

 

 

بازداشت 15 روزه محمد مرسی برای انجام تحقیقات

 در همین حال منابع خبری گزارش دادند، قاضی تحقیقات دادگاه تجدید نظر قاهره دستور داده است تا محمد مرسی به اتهام همکاری امنیتی با جنبش حماس و فرار از زندان به طور موقت 15 روز بازداشت شود. خبرگزاری رسمی مصر گزارش داد، محمد مرسی، رئیس جمهوری مخلوع این کشور به مدت 15 روز برای انجام تحقیقات درخصوص اتهام‌های وارد شده، بازداشت شده است. طبق گزارش این منبع، مرسی بازجویی شده است و این روند ادامه دارد و مدت بازداشت وی می‌تواند در ادامه جریان تحقیقات تمدید شود. حسن سمیر، قاضی تحقیقات دادگاه تجدید نظر قاهره امروز جمعه برای انجام بازجویی‌ها از محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر دستوری مبنی بر بازداشت 15 روزه مرسی به اتهام همکاری امنیتی با حماس، انجام اقدامات خصمانه در کشور، حمله به پایگاه‌های پلیس و یورش به زندان‌ها صادر کرده است. خبرنگار اسکای نیوز اعلام کرد، اتهام‌های وارد شده علیه مرسی شامل حمله به پایگاه‌های پلیس، تخریب آن و فراهم ساختن شرایط لازم برای فرار زندانیان و فرار شخص وی از زندان “وادی النطرون” و کشتار عمدی برخی از زندانیان، افسران و سربازان است. بر اساس گزارش این منبع، رئیس جمهوری برکنار شده مصر به دست داشتن به ربایش سربازان در صحرای سیناء نیز متهم است. 

 

معاون وزیر خارجه آمریکا به کنگره این کشور: ما موظف نیستیم که تعیین کنیم در مصر کودتا انجام شده یا نه

ارتش مصر 2 هفته پیش دولت قانونی محمد مرسی را ساقط کرد و یک رئیس جمهوری موقت را جایگزین او کرد. مرسی حدود یک سال پیش در اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از سقوط حسنی مبارک با 51 % رأی مردم مصر به قدرت رسیده بود. ارتش مصر اصرار دارد کودتا انجام نداده است. اگر سقوط دولت مرسی به عنوان کودتا تلقی شود، دولت آمریکا موظف است براساس قوانین این کشور کمک هایش به دولت مصر که اکنون در دست ارتش است را متوقف کند. با این حال یک مقام ارشد دولت آمریکا اعلام کرد، باراک اوباما هیچ تصمیمی برای قطع کمک‌ سالیانه خود به مصر به ارزش 55 / 1 میلیارد دلار ندارد. به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز به گفته این مسئول، ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا خطاب به اعضای کنگره گفت: «دولت اوباما از لحاظ قانونی ملزم نیست که در خصوص مساله عزل محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنار شده مصر نتیجه‌گیری کند و به دنبال آن هم نیست که بگوید حوادث رخ داده در این کشور کودتا است یا خیر، چرا که اتخاذ چنین تصمیمی‌ هرگز به نفع آمریکا نخواهد بود.» این مسئول بلندپایه آمریکایی افزود: «ادامه اعطای کمک‌ها به مصر طبق قانون واشنگتن امری ضروری و لازم است تا از این طریق هدف ما مبنی بر تحقق حاکمیت دموکراسی در مصر محقق شود.»

 
 ارتش مصر اعلام کرد به محض پایان یافتن تظاهرات روز جمعه، استراتژی برخورد با خشونت و تروریسم سیاه را که با ماهیت و اخلاق این ملت بزرگ همخوانی ندارد، تغییر خواهد داد.ضرب‌الاجل به اخوان‌المسلمین برای سازش سیاسی

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.