گزارش تحلیلی شبکه یورونیوز: آیا دیدار پاپ از برزیل می تواند مانع از افول مذهب کاتولیک شود؟

مسیحیت انجیلی شاخه ای از مذهب پروتستان است که در قرن هجدهم و در اعتراض به مذهب کاتولیک در بریتانیا پایه گذاری شد. اما پرسش اینجا است که چه عواملی باعث افول مذهب کاتولیک در برزیل شده است؟

نخستین سفر خارجی پاپ جدید کاتولیک های جهان با اعتراض خشونت آمیز مردم برزیل روبرو شده است. این درحالی است که برزیل با بیش از یک صد میلیون کاتولیک، بیشترین تعداد پیروان این مذهب را در جهان دارا است. به گزارش دین آنلاین،  شبکه خبری یورونیوز در گزارشی تحلیلی به این سفر و حاشیه های مهم آن پرداخته است: 

 

پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیکهای جهان برزیل را به عنوان مقصد اولین سفر خارجی خود انتخاب کرده است. کشوری که بیشترین جمعیت کاتولیکهای جهان را در خود جا داده است. این انتخاب ممکن است بازتاب دهنده نگرانیهای کلیسای کاتولیکهای جهان در واتیکان نسبت به کاهش نفوذ این مذهب در برزیل باشد. این مساله مایه نگرانی کاردینال اودیلو پدرو اسکرر، سر اسقف اعظم سائو پائولو شده است. او می گوید: «ما انتظار داریم که پاپ جدید به گسترش کلیسای کاتولیک کمک کند. مثلا بتواند راههای جدیدی برای اضافه کردن معتقدان به مذهب کاتولیک پیدا کند.» برای بسیاری دیدار پاپ فرانچسکو از برزیل، یادآور دیدار تاریخی پاپ ژان پل دوم از این کشور در سال 1980 است. دهه هشتاد، دهه طلایی کلیسای کاتولیک به شمار می رفت. اما در سی سال گذشته شمار پیروان مذهب کاتولیک کاهش داشته است. حدود 90 درصد از جمعیت 120 میلیونی بزیل در آن زمان پیرو مذهب کاتولیک بودند. و فقط هفت درصد پیرو مسیحیت انجیلی یا اونجلیکال. در حالی که امروز فقط 65 درصد پیرو مذهب کاتولیک هستند. از آن زمان تاکنون به طور پیوسته از شمار کاتولیکها کاسته شده و به شمار پیروان مسیحیت انجلیی اضافه شده است.

 

مسیحیت انجیلی شاخه ای از مذهب پروتستان است که در قرن هجدهم و در اعتراض به مذهب کاتولیک در بریتانیا پایه گذاری شد. اما پرسش اینجا است که چه عواملی باعث افول مذهب کاتولیک در برزیل شده است؟ در سالهای اخیر رسواییهای اخلاقی و مالی واتیکان تصویر کلیسای کاتولیک را تخریب کرده است. پرونده سوء استفاده جنسی کشیشهای کاتولیک از کودکان مدتها سرخط رسانه های معتبر جهان را به خود اختصاص داده بود. مشکل دیگر کمبود کشیشهایی است که بتوانند در مناطق وسیع برزیل مذهب کاتولیک را تبلیغ کنند. از طرفی از دید بسیاری از مردم برزیل، کلیسای کاتولیک، به نوعی کلیسای اشراف است و فاصله زیادی با زندگی روزمره مردم عادی این کشور دارد. اونجلیستها توانسته اند از این خلاء به خوبی استفاده کنند و کلیسایشان را به پایگاهی برای مردم طبقه متوسط برزیل تبدیل کنند.

 

یکی از کسانی که از مذهب کاتولیک به مذهب انجیلی گرویده است می گوید: «من هر یکشنبه در مراسم عشای ربانی در کلیساهای کاتولیک شرکت می کردم اما احساس خلا می کردم. تا این که دوستان اونجلیستم من را به کلیسای خود دعوت کردند و من در مراسم آنها شرکت کردم. از آن لحظه بود که من عمیقا عیسی مسیح را پذیرفتم. از آن لحظه به بعد، خلایی که در من وجود داشت کاملت ناپدید شد. پاپ فرانچسکو از روزی که به عنوان رهبر کاتولیکهای جهان انتخاب شد تلاش کرده که از هر فرصتی برای آشتی مردم عادی با کلیسا استفاده کند. او می خواهد بگوید که کلیسا با رنج مردم آشنا است. پاپ از دو منطقه در شهر ریو دو ژانیرو که اونجلیستها در آن نفوذ زیادی دارند دیدار خواهد کرد تا این پیام را به کاتولیکها برساند.
مسیحیت انجیلی شاخه ای از مذهب پروتستان است که در قرن هجدهم و در اعتراض به مذهب کاتولیک در بریتانیا پایه گذاری شد. اما پرسش اینجا است که چه عواملی باعث افول مذهب کاتولیک در برزیل شده است؟این سفر بازتاب نگرانی کلیسای کاتولیک درباره افول این مذهب در میان برزیلی ها است

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.