همگرایی مسلمانان و یهودیان بلژیک پس از عملیات تروریستی اخیر

راشل البام

براساس قانون جدیدی در بلژیک، اعمال مذهبی که مقدمات تأمین گوشت حلال و کوشر را تأمین می‌کند در منطقه فلاندرز بلژیک ممنوع شده است.

براساس قانون جدیدی در بلژیک، اعمال مذهبی که مقدمات تأمین گوشت حلال و کوشر را فراهم می‌کند در منطقه فلاندرز بلژیک ممنوع شده است. بنابراین دستیابی به چنین محصولاتی با مشکل بیشتری همراه گشته و قیمت آن در ماه‌ های اخیر افزایش زیادی یافته است. صاحب یک سوپر مارکت در بروکسل می گوید از آنجا که نمی خواهد گوشتی را که حلال نیست بفروشد فروش گوشت را متوقف نموده است. او همچنین مدعی است که به همین سبب فروش مغازه اش 40 تا 45 درصد کاهش یافته است.

به سبب این قانون جوامع یهودی و مسلمان در مقابل چنین ممنوعیتی با هم متحد گشته اند. گروهی از نهادهای اسلامی و یهودی به کمک یک بنیاد حقوقی امریکایی برای کنار گذاشتن این قانون جدید دست اقدام حقوقی زده اند. آنها مدعی هستند که قانون جدید نقض کننده حقوق شهروندی آنها بوده و مانع از انجام آزادانه اعمال مذهبی شان می گردد. دادگاه قانون اساسی بلژیک در ماه ژانویه نظرات آنها را شنیده و انتظار می رود در هفته‌های پیش رو در این مورد تصمیم خود را اعلام کند.

قوانین بلژیک مدت زمان زیادی است که برای پیشگیری از رنج کشیدن حیوانات الزام نموده است که قبل از کشتار، آنها بی حس گردند. با وجود این، تاکنون در مورد ذبح اسلامی و یهودی برای تهیه گوشت حلال و کوشر استثنا قائل شده بود. قانون جدید در منطقه فلاندرز و در ماه ژانویه به اجرا گذاشته شد، در حالی که قانون مشابهی در منطقه والونیا و در ماه آگوست قرار است اجرا شود.

بسیاری از مسلمانان تصویب این قانون را ناشی از اسلام فوبیا می دانند و نه نگرانی برای حقوق حیوانات. از نظر یهودیان نیز این قانون یادآور دوره تاریکی در تاریخ اروپا می باشد، زمانی که در سال 1933 نازی ها با تصویب قانونی کشتار برای تهیه کوشر را ممنوع نمودند.

بلژیک نخستین کشور اروپایی نمی باشد که کشتار با بی حسی را در مورد حیوانات در نظر گرفته است. کشورهای دیگر شامل سوئد، نروژ، ایسلند، دانمارک و اسلوونی می باشند. سوئیس و لیختن اشتاین فقط در مورد ماکیان چنین قانونی را اعمال کردند.

خاخام پینچاس گلداشمیت، رئیس کنفرانس خاخام های اروپایی در یک بیانیه اعلام نمود: "بارها بوسیله مقامات ارشد اتحادیه اروپا به جامعه یهودی گفته شده است که اروپایی بدون یهودیان وجود ندارد. [اما] این ممنوعیت ها این اظهارات را نابود کرده و زندگی یهودیان را در معرض خطر قرار می دهد".

علی‌رغم اعتراضات صورت گرفته از سوی اقلیت های مسلمان و یهودی، سیاست مدارانی که این قانون را برای فلاندرز تصویب نموده اند می گویند نباید در مورد ادیان استثنا قائل بشویم. بن ویتس، وزیر امور سلامت حیوانات پارلمان فلاندرزی می گوید: "عقاید ما درباره آسایش حیوانات فراتر از دیدگاههای دینی ماست. چرا بایستی [دین] به شما حق بیشتری بدهد؟" ویتس وجود انگیزه های سیاسی یا ضد اسلامی برای تصویب این قوانین را نمی پذیرد و مدعی است که فقط نگران آسایش و رفاه حیوانات می باشد.

در صورتی که اقدامات قانونی علیه این قانون در سطح کشور بلژیک و همچنین اتحادیه اروپا به جایی نرسد، انتظار می رود مسلمانان و یهودیان در این زمینه دچار سختی هایی گردند. با وجود این، برخی از اعضای این دو جامعه دینی هیچ طرحی برای خروج از بلژیک ندارند. بنجامین هافمن مالک یک فست فود و رستوران کوشر در انتورپ می گوید: "کجا بهتر است؟ اینجا جامعه بزرگی است. زندگی در اینجا خوب است. اگر قانون اتحادیه اروپا در مقابل کشتار آیینی باشد، در آن صورت ما مشکلاتی خواهیم داشت".

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.