عکس‌العمل رهبران جهان مسیحیت در برابر پیروزی ترامپ

لیندسی بور

صبح روز بعد از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، پاپ فرانسیس در توییتر نوشت: “باشد که از مسیر گفتگو، پذیرش متقابل و همکاری برادرانه، عشق و محبّت خداوند را بیش از پیش در جهان متجلّی سازیم.”

به گزارش دین‌آنلاین، بنا به گزارش رویترز، کاردینال پیترو پارولین (Cardinal Pietro Parolin) نخست وزیر واتیکان طیّ مصاحبه‌ای رادیویی عنوان داشت: "واتیکان دعا خواهد کرد که خداوند به او بصیرت بخشد و او را در راستای خدمت‌گذاری به کشور و تحقّق صلح و رفاه در سطح جهان یاری کند. من فکر می‌کنم که امروز همه موظّف‌اند در راستای تغییر وضعیت جهان که دچار جراحات و تعارضاتی جدّی شده است تلاش کنند."
چهارشنبه صبح، رهبران مسیحی سراسر امریکا نیز تبریکات و دعاهای خیر خود را نثار رئیس‌جمهور منتخب کردند.

تونی پرکینز (Tony Perkins)، رئیس «شورای پژوهشی خانواده» از ترامپ و برنامه‌هایی که برای «اعتلای دوبارۀ امریکا» دارد ابراز پشتیبانی کرد و گفت: "پیروزی دونالد ترامپ فرصت خوبی در اختیار ما خواهد گذاشت تا از آن طریق به امریکا رونق دوباره‌ای بدهیم. ملّت ما ظرف چهار سال آتی فرصت خواهد داشت تا به آزادی معنایی دوباره ببخشد."

اما راسل مور (Russell Moore)، رئیس «کمیسیون اخلاق و آزادی مذهبی» در «انجمن تعمیدیون جنوب» که در سراسر موسم انتخابات نسبت به ترامپ منتقد بوده است، در روز چهارشنبه در سرمقاله‌ای نوشت که این کمپین ریاست‌جمهوری برای اکثر مردم "به لحاظ اخلاقی زیان‌بار و فسادآفرین بوده است. البته اکنون مهم‌ترین کار این است که برای موفقیت رئیس‌جمهور آینده یعنی ترامپ دست به دعا برداریم. ما اکنون با سیاست فراگیرِ انقلاب جنسی مواجه هستیم. این یعنی مسیحیان محافظه‌کار پایگاه سیاسی خود را از دست داده‌اند."

مایکل وِر (Michael Wear) که پیشتر رئیس مرکز «معاضدت دینیِ» اوباما بود، در پاسخ به نشریۀ «کریستین تودی» اظهار داشت: "من برای کشورم و برای همۀ کسانی که دیشب با خوف و نگرانی سر به بالین گذاشتند متأسفم."
رالف رید (Ralph Reed)، مؤسس و رئیس «ائتلاف دین و آزادی» در پاسخ به واشنگتن‌پست عنوان داشت که این مسیحیان بودند که با رأی دادن به ترامپ، اظهار وجود کردند. او گفت: "شمار بی‌سابقه‌ای از متدیّنین به دونالد ترامپ و سنای حزب جمهوری‌خواه رأی دادند. به دست آوردن رأی مسیحیان محور اصلی کمپین ترامپ بود. ترامپ بدون هیچ واهمه‌ای وعده داده که به دغدغه‌های آنها رسیدگی کند و به مسائلی که برای آنها مهم است متعهّد باشد؛ از جمله زندگی مسیحیان، آزادی مذهبی، مسئلۀ قضّات و حمایت از اسرائیل.

در نتیجه او و دیگر نامزدهایی که مثل او فکر می‌کردند، رأی مؤمنان و متدیّنان را به دست آوردند و به کمک آنها پیروز میدان انتخابات شدند. حتّی همان‌طور که بعضی‌ها نوشته‌اند، عدّه‌ای به‌اشتباه گمان می‌کردند که رأی مذهبیون محافظه‌کار دیگر جایگاه و تأثیری ندارد، اما یک‌بار دیگر به همگان ثابت شد که این قشر همچنان از قدرت و تأثیرگذاری قابل‌توجّهی برخوردارند. رأی قشر مذهبیون به ضرر و شکست نامزدهایی انجامید که نسبت به دغدغه‌های آنها غافل و بی‌اعتنا بودند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.