آیا رفتن به دانشگاه می‌تواند به دیانت افراد لطمه بزند؟

کوین واندرا

فضای فعلی دانشگاه‌ها به‌هیچ‌وجه محلّ مناسبی برای مؤمنان و متدیّنان نیست. دانشجویان به دور از چشم نگرانِ والدین متدیّن و در کنار هم‌اتاقی‌ها و هم‌کلاسی‌هایی که پیرو ادیان مختلف‌اند، یا اصلاً دین و ایمانی ندارند، تا حدّ زیادی مستعدّ پیوستن به زمرۀ کسانی هستند که در دانشگاه کلیسا را رها کرده‌اند. اما قرار نیست لزوماً این گونه باشد.

به گزارش دین آنلاین، خانم آرورا گریفین (Aurora Griffin)، مؤلف و پژوهشگر، در کتاب خود «چگونه در هاروارد کاتولیک ماندم» (How I Stayed Catholic at Harvard) چهل نکتۀ کاربردی را مطرح می‌کند که دانشجویان می‌توانند به کمک آنها اعتقادات خود را حفظ کنند.

گریفین توصیه‌هایی در رابطه با دانشگاهیان، نیایش و مراسم مذهبی‌ای که به او کمک کردند تا در هاروارد کاتولیک بماند و حتّی پیشرفت کند مطرح می‌کند. او می‌گوید ارزشمندترین بخش زندگی دانشجویی (یعنی دوستی‌ها، رشد علمی و عقلانی و خاطرات شیرین) زمانی معنادارتر می‌شود که انسان اعتقادات دینی مستحکم‌تری داشته باشد.

نگرش غالب در اکثر دانشگاه‌های سکولار آن است که دانشگاه محلّ تفریح و رهایی از قید و بندِ دین و ارزش‌ها و تفکّرات قدیمی است، در حالی که زندگی مادّی‌گرایانه صرفاً نوید فریبندگی و هیجانات و ارضای نیازها را می‌دهد، ولیکن در آخر پوچ و توخالی است. ما تنها در صورتی می‌توانیم خود واقعی‌مان باشیم و بیشتر احساس آزادی، شادی و خوشبختی کنیم که آن‌گونه که خدا خواسته شویم.

گریفین یادآوری می‌کند که حفظ ایمان یک تصمیم آگاهانه است و مداومت در انجام اعمال روزانۀ مذهبی آن را تقویت می‌کند. وقتی انسان مستقلّانه دربارۀ مسائل مذهبی خود تصمیم‌گیری می‌کند و اجازه نمی‌دهد تحت‌تأثیر دیگران واقع شود، حتّی در سکولارترین محیط‌ها و تحت شدیدترین فشارها نیز هیچ‌کس نخواهد توانست به ایمان او خدشه‌ای وارد کند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.