پاسخ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به پرسشی درباره امکان میانجی‌گری وی برای بهبود روابط با سعودی

ارزیابی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از تیرگی روابط ایران و عربستان، امکان به میدان آمدن وی برای بهبود روابط با سعودی و ضرورت برنامه‌ریزی برای برخورد با تروریست‌ها در عراق، از مهمترین نکته‌هایی است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با انتخاب و در دیدار با «عادل عبدالمهدی» مطرح کرده‌اند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفتگو با انتخاب با بیان اینکه روابط ایران و عربستان در هیچ‌دوره‌ای این قدر تیره نبوده است،در مورد سفر احتمالی‌اش به عربستان گفت: اصل سفر بنا بود که برای زیارت و مراسم عمره به حج بروم که مشکلی نیست. مسأله این است که اگر بحث مذاکره برای حل مشکلات است، باید اول در اینجا طرحی آماده شود که ما چه می‌خواهیم و آن‌ها چه می‌خواهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: باید بحث‌های کارشناسی شود تا هر کسی که می‌رود با برنامه برود و مذاکره کند.

 

آیت‌الله هاشمی در پاسخ به این سئوال که «فکر نمی‌کنید نیاز است در این برهه حساس، فردی چون حضرت‌عالی وارد میدان شده و ضمن سفر به عربستان، مشکلات را مرتفع سازید؟» گفت: اینگونه نه. بروم که چه بگویم. من مسئولیتی ندارم که بگویم با این کار موافق یا با آن کار مخالف هستیم. این کار در درجه اوّل از اختیارات رهبری و سیاست‌های کلی نظام و بعد دولت است. باید اول طرحی مثل همین مذاکرات، تهیه و خطوط قرمز مشخص شود تا کسانی که برای مذاکره می‌روند بدانندچه بگویند.

وی در مورد اینکه با توجه به تشدید درگیری‌های در سوریه و عراق و افزایش حمایت مالی و تجهیزاتی از سلفیون و تکفیری‌ها، نقش عربستان را در این فعالیت‌ها چقدر می‌دانید، پاسخ داد: عربستان هم الان از همین نیروهای تندرو در آن قسمت‌ها حمایت می‌کند.

 

همچنین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار «عادل عبدالمهدی» عضو شورای رهبری مجلس اعلای عراق با وی، حضور میلیونی شیعیان در مراسم اربعین در کربلا و نجف را نشانه‌ای از قدرت دولت عراق برای ایجاد امنیت دانست و گفت: ناظران جهانی مرکزیت عراق را به خاطر عتبات عالیات و شیعیان درک می‌کنند.

وی با اظهار تاسف از حوادث تروریستی اخیر عراق گفت: اتفاقات اخیر قابل پیش‌بینی بود که تروریست‌ها، پس از عدم موفقیت در سوریه و لبنان در جای دیگر خود را نشان دهند.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با برنامه بودن برای برخورد با تروریست‌ها را ضرورتی سیاسی خواند و گفت: اختلافات مسئولان عراق می‌تواند مورد سوء استفاده تروریست‌ها قرار گیرد و مبارزه با آن‌ها نیاز به وحدت همه فرقه‌ها و قومیت‌ها دارد.

وی مجموعه شرایط شیعیان را تحسین برانگیز خواند و گفت: عصبانیت دشمنان از شیعیان در برخورد با حزب‌الله لبنان خود را نشان می‌دهد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، وحدت علمایی مسلمانان را راهی محکم برای کم کردن اختلافات و ناموفق کردن تفرقه انگیزی‌ها دانست و گفت: می‌توانیم با کمیته‌های مشترک برای وحدت همه مسلمانان در کشورهای مختلف اسلامی برنامه ریزی کنیم.

وی به توافق‌های خویش با ملک عبدالله در سفر چند سال پیش به عربستان اشاره کرد و گفت: یکی از موانع وحدت کامل مسلمانان، تعصبات افراطی است که تندروها در سایه قدرت‌ها عمل می‌کنند.
ارزیابی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از تیرگی روابط ایران و عربستان، امکان به میدان آمدن وی برای بهبود روابط با سعودی و ضرورت برنامه‌ریزی برای برخورد با تروریست‌ها در عراق، از مهمترین نکته‌هایی است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با انتخاب و در دیدار با «عادل عبدالمهدی» مطرح کرده‌اند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.