رفتار اهل حقی که خود را می سوزانند سیاسی نیست

وقتی مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای دبیرخانه مجمع جهانی اهل بیت، علوی‌ها و اهل حق را شیعیان بدون اصل و نسب خواندند و به اعضای دبیرخانه در جهت تقریب با آنان سفارش‌هایی ‌کردند هدف از این تقارب را تقویت انقلاب اعلام نمودند تا پس از آن، دیگر کسی از متولیان نظام نباشد که با بدرفتاری و توهین به مقدسات اقلیتی چون اهل حق یارسانی، به بیگانه بهانه دهد.

از این رو بسیار مشکوک می‌نماید که در فاصله کمتر از چهار ماه درباره یک فرقه که پراکندگی محدودی دارد و بیشتر در روستاهای غرب ساکنند برخوردهایی صورت پذیرد که به واکنش منفی و استیصالانه برخی از پیروان آن مسلک بینجامد و در نهایت جهت پیکان رسانه‌های بهانه‌جوی وابسته به نهادهای حقوق بشر به سمت و سوی نظام روانه رود.      

در ماه خرداد سال ۱۳۹۲ هجری خورشیدی، سبیل یک زندانی یارسانی به نام کیومرث در زندان همدان به زور تراشیده شد که این اقدام، توهین به آداب و رسوم پیروان این کیش به شمار می‌رود. پس از این واقعه، یکی از جوانان یارسانی همدان به نام حسن رضوی، به نشانه اعتراض در مقابل فرمانداری همدان اقدام به خودسوزی کرد که بر اثر شدت جراحات ناشی از سوختگی چندین روز بعد در بیمارستان درگذشت.

در بامداد چهاردهم خرداد، یکی دیگر از پیروان یارسان به نام نیکمرد طاهری در برابر دوربین، خود را آتش زد و ساعتی بعد جان باخت.

در پی این خودسوزی‌ها و رفتارهای توهین‌آمیز، عده‌ای از پیروان آیین یارسان تجمع اعتراضی برگزار کردند که البته در سخنان‌شان تاکید کردند که خواسته‌هایشان سیاسی نیست و تنها خواهان ملاقات با مسئولان برای مذاکره در جهت جلوگیری از رفتارهای توهین آمیز با پیروان یارسان و نقض حقوقشانند.

آخرین خودسوزی یکی دیگر از پیروان کیش یارسان در بامداد شنبه پنجم مرداد، در نزدیکی مجلس شورای اسلامی ایران، رقم خورد.

روز شنبه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران نوشت که به گفته شاهدان عینی، ساعت ۹ و پانزده دقیقه این روز فردی در نزدیکی مجلس شورای اسلامی به طور ناگهانی و بدون هیچ صحبتی خود را آغشته به بنزین کرده و به آتش کشید. به گفته پلیس، در پی این حادثه ماموران انتظامی و حفاظتی به کمک مردم آتش را مهار کرده و فرد مذکور را به بیمارستان رساندند.

پلیس تهران پس از تحقیقات مقدماتی اعلام کرد که فردی که اقدام به خودسوزی کرده، اهل استان قزوین و از پیروان "فرقه دراویش" بوده، صبح همان روز شنبه وارد تهران شده و پس از تهیه بنزین به محل حادثه رفته است.

در این میان از مسئولان تنها یک نفر برخوردی شایسته نظام از خود نشان داد. به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمد دهقان، نماینده چناران و طرقبه، در جمع خبرنگاران پارلمانی از واکنش رئیس مجلس، علی لاریجانی، به خودسوزی محمد قنبری در نزدیکی مجلس انتقاد کرد و گفت: «این فرد یکی از اجزای ملت ما بود که به هر دلیلی به بن‌بست رسیده و خودش را به آتش کشیده است.»

این نماینده مجلس از بحث‌هایی که درباره جانباز بودن یا نبودن محمد قنبری در رسانه‌ها شده و یا مشکل روانی داشتن او از سوی برخی افراد و نیز بحث معتاد بودنش از سوی علی لاریجانی انتقاد کرد.

وی گفت: «نباید رئیس مجلس از پشت تریبون، حیثیت افراد را اینگونه زیر سؤال می‌برد. نباید در مورد فردی که به مجلس پناه آورده و ما نتوانستیم برای او کاری انجام دهیم اینگونه رفتار کنیم و حیثیت او را زیر سؤال ببریم.»

دهقان افزود: «این فرد به هر دلیلی که خودش را آتش زده قصد داشته با این اقدام خود پیامی را به مجلس و بقیه مسئولان برساند.»

محمد دهقان "رفتار مجلس با انسانی که دیروز این اتفاق در برابر مجلس برایش افتاده" را "ناراحت‌کننده" خواند و اشاره کرد که این به معنای پاک کردن صورت مسئله است.

بیشتر پژوهشگران تاریخ مذاهب اهل حق را مسلکی عرفانی مشتق از مذهب شیعه می‌دانند. پیروان آیین یارسان آداب و آیین خود را در خفا اجرا می‌کنند. آنان از فعالیت سیاسی خودداری می‌ورزند.

در ایران پیروان این کیش بیش از همه در استان‌های غربی ایران، بخصوص در کرمانشاه، قصر شیرین و سر پل ذهاب زندگی می‌کنند. با این حال پیروان اهل حق در سراسر ایران نیز به طور پراکنده زندگی می‌کنند. این مسلک پیروانی نیز در کردستان عراق، ترکیه، آلبانی، سوریه و افغانستان دارد.

ناگفته نماند جمهوری اسلامی در دیپلماسی خود با کشورهای ترکیه، سوریه و عراق که اهل حق، نصیریها و علویها سکونت دارند از کاربرد تعبیر شیعه درباره ایشان دریغ نمی‌کند.

 
وقتی مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای دبیرخانه مجمع جهانی اهل بیت، علوی‌ها و اهل حق را شیعیان بدون اصل و نسب خواندند و به اعضای دبیرخانه در جهت تقریب با آنان سفارش‌هایی ‌کردند هدف از این تقارب را تقویت انقلاب اعلام نمودند تا پس از آن، دیگر کسی از متولیان نظام نباشد که با بدرفتاری و توهین به مقدسات اقلیتی چون اهل حق یارسانی، به بیگانه بهانه دهد.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 2
  1. نامجو

    درود بر دین آنلاین که اینگونه اخبار را هم پوشش می دهد

  2. امین

    دادا حاشا به شرفت خیلی مردی

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.